Anasayfa arrow Dilde Birlik ve Türklük Şuuru
 
   
Türkçülüğün Esasları
Türkçülüğün Özü
A) Dilde Türkçülük
B) Sanatta Türkçülük
C) Ahlaki Türkçülük
D) Hukukta Türkçülük
E) Dinde Türkçülük
F) İktisatta Türkçülük
G) Siyasette Türkçülük
H) Felsefede Türkçülük
Büyük Türkçülerden
Türkçülerden Özlü Sözler
Genel İçerik
Marşlarımız
Görsellikler
Türk Dünyası Ezgileri 1
Türk Dünyası Ezgileri 2
Türkçülük Hakkında
Tüm Dosyalar
Tüm Yazarlar
Edebiyat
Makaleler
Tepkisiz Kalma
Ağelini Öneriniz
Belge Resim

Bilgilendirme
Türküler
Görsellik
Kitap Önerileri
Büyük Türkçüler
Büyük Türkçülerden
Azınlık veya Özerk Türkler
Nutuk
Duyurular
Özlü Sözler
Yorumsuz Resimler
Siyasi Dosyalar

  :: TSK'dan ABD-İsrail Koridoru'na balyoz
  :: Emperyalizmin Tetikçileri
  :: Komünistlerin Atatürk karşıtlığı
  :: Rockefeller'den yüzyılın itirafı
  :: Ayrılma bildirisi ve Sevr
  :: İstanbul Barosu’ndan yapılan 14 maddelik açıklama
  :: Öz Yurdunda Köleleşen Türk
  :: IŞİD – ABD ilişkisinin delilleri
  :: Barzani ve Erdoğan
  :: İran Türkleri Hapislerde
  :: Hitler’in Müftüsü Hacı Emin El Hüseyni
  :: Seçsis Neden Türkiye'de Kullanılıyor?
  :: Irak’ın 16. Tugayı Peşmergeye katıldı!
  :: Türker Ertürk , ABD tertiplerini ve ABD işbirlikçilerini açıklıyor.
  :: Hava Kuvvetlerinde Tasfiye
  :: Esad'ın Ulusal Kanal Söyleşisi
Türkçe
Türkçe Adlar
Türkçe İzgileri
Hayvan Adları
Türkçe Terimler
Göktürk Yazıtları
Kuş Adları Derlemesi
Türkçe Adlar Sözlüğü
Kazakistan Türkçesi Sözlüğü
Azerbaycan Türkçesi Sözlüğü
Dosyalar
Siyasi Dosyalar
Tarihi Dosyalar
Görüntüler
Dini Dosyalar
Belge Resim
Bilimsel Dosyalar
Atatürk
Eserleri
Makaleleri
Özlü Sözleri
Atatürk Dosyaları
İletişim
 

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

İlgili İçerikler

Fethullah Gülen Yapılanmasının Tehdit Potansiyeli ve Varisleri

PDF Yazdır Ağhesabı

Fethullah Gülen Yapılanmasının Tehdit Potansiyeli ve Varisleri

Necip HABLEMİTOĞLU

 

Lütfen, asagidaki haberi tüm dikkatinizle okuyunuz: "Tedavi maksadi ile Amerika'da bulunan Fethullah Gülen Hocefendi'yi depremden iki gün sonra ziyaret etme imkânim oldu. Onun halini gördükten sonra depreme üzülmedigim ve hiçbir sey yapmadigim kanaatine vardim. Türkiye'den kendisine ulasan veya kendisinin ulasabildigi herkese deprem bölgelerine gitmelerini ve bir amele gibi çalismasini rica ediyordu. Yardim kampanyalarinin açilmasini ve herkesin gücü yettigince buna katilmasini istiyordu. TÜPRAS'daki yanginin sürdügü haberini aldikça yerinde oturamiyordu. Onun bu telâsi karsisinda yanginin yan odada oldugunu sanirdiniz. Afet aninda ezan okumanin Allah'in rahmetini ihtizaza getirecegini ve afeti durduracagini hatirlatarak yangini canli yayindan izleyen bir iki arkadasa EZAN OKUMALARINI söyledi. Yanginin kontrol altina alindigi haberi gelene kadar gerginligi dinmedi. Tabii onu takip eden doktorunun da..." (1).

 Lütfen düsününüz, bu hocaefendi (!) kendini T.C. Diyanet Isleri Baskani'nin da üstünde Papa'ya esit, istediginde randevu alip görüsebilen en üst Islâm Temsilcisi konumunda görüyor, A.B.D. ve müritleri tarafindan da böyle lânse ediliyor... Egitimi? Yok!.. Tabii Erzurum'un köylerindeki nur medreselerinde aldigi dersler (!) egitim sayilirsa... Resmi statüsü? O da yok!.. Sadece devrim yasalarina göre kullanmasi yasaklanan hocaefendi (!) ünvani var; bir de vaizlikten aldigi bir emekli ayligi!.. Kendi deyimi ile "fakirin bir dikili agaci bile yok"... Ama aylardir A.B.D.'nde mütevazi emekli ayligi ile mucizeler gerçeklestiriyor: Mayo Klinikde tedavi görüyor; 24 saat doktorunu yanindan ayirmiyor; eyalet eyalet geziyor. Emekli maasi bir türlü bitmek bilmiyor, bu nedenle de tedavisi (!) uzadikça uzuyor... Oysa en az müritleri kadar, DGM Savcisi Sayin Nuh Mete Yüksel de, Askeri Savcilik da kendisini özlemle bekliyor ama nedense bir türlü çok sevdigini söyledigi vatanina dönmüyor, dönemiy! or... Haberde, asil dikkati su çekiyor: TÜPRAS yangininin sönmesi için yanindakilere ezan okutturuyor. Duygusal açidan bakarsaniz, samimi olarak üzüntü duyan bir kisinin normal disi tepkiler göstermesi dogal.. Anlayis ve saygiyla karsilamak mümkün. Ancak, kendisini "Dünya Imami" olarak gören bir kisinin bilinçli bir biçimde bilmesi gerekir ki, ezan, sadece ve sadece namaz vakti için yapilan bir çagridir. Aksi yorum, gerek öz, gerek biçimsel ve gerekse de mantiksal açilardan Islâmiyete uygun degildir. Geçmiste ezanin cahilce yorumlanmasiyla ortaya çikan bazi uygulamalar, gelenege dönüsse de din disidir, bid'atdir.

Islâmiyetin, akla mantiga ve bilime en fazla önem veren din oldugu gerçeginden hareketle, TÜPRAS yanginini söndürmenin yolu, vakit disi ezan okutmaktan geçmez. Nereden geçer? Ileri teknoloji ile üretilmis yangin söndürücü kimyasallardan; egitilmis ve deneyimli bir ekibi sürekli hazir tutmaktan ve de acilen dis yardim talebinde bulunmaktan geçer. Ezani amaç ve islevi disinda ! bir çaresizlik, acizlik alternatifi olarak kullanmak ayiptir, günahtir. Oysa ki, Fethullah Gülen istese, milli servetin böylesine göz göre göre heba olmasindan samimi olarak aci duymus olsaydi -ki hâlâ yapabilir- aglamak, inlemek yerine müritlerini harekete geçirebilirdi. Nasil mi? TÜPRAS zararinin 200 milyon dolar oldugu açiklandiginda, organizasyonunun mal varligi olan en az 25 milyar dolarin zekâtinin bu amaçla kullanilmasini isteyebilirdi. Zaten samimi müslüman halkin dini duygularini istismar ederek toplanilan bu servetin % 2.5 üzerinden zekâtinin 625 milyon dolar oldugu dikkate alindiginda, kalan 400 milyon dolar ile depremzedelerin acilarinin önemli ölçüde giderilmesi bile sözkonusu olabilirdi. Ama bu yapilmadi. New York'da otel suitinde vakit disi ezan okutuldu, gözyasi döküldü, vicdanlar "tatmin" oldu... Ya Türkiye'deki fethullahçilar ne yapti? Kesin olan su ki hocaefendilerinin emirlerini yerine getirerek amelelik yapmadilar.

Zaman Gazetesi, diger gazeteler gibi bir yardim kampanyasi açti, yine samimi dindarlarin ellerini ceplerine atmasini istedi. Hatirlayacaksiniz, deprem felâketinin ilk üç günü diger seriatçilar gibi fethullahçilar da fiilen ortada yoktu: Bir cenaze namazi kildiracak, cenaze sahiplerini manevi açidan teselli edecek, bir Yasin-i Serif okuyacak din görevlisi ya da gönüllüsü bulunamadigindan, cenazeler grayder kepçeleri ile toplu mezarlara firlatildi. Bu görüntülerin televizyonlarda yayinlanmasinin sonrasinda, Valilik emirleriyle çesitli illerdeki müftüler ve din görevlileri re'sen deprem mahallerine gönderildiler. Fethullahçilar ise Adapazari, Düzce, Izmit merkez olmak üzere bir süre depremzedelere hizmet verdiler. Tipki, sunduklari en temel insani hizmette bile tarikat ya da cemaat propagandasi yapan IHH, AIMGT ve diger seriatçi yapilanmalar gibi. Sonra, ne! oldu bilinmez, deprem mahallerindeki fethullahçilar, Cumhuriyet Gazetesinden Sayin Hikmet Çetinkaya'nin da saptamasiyla, "birden ortadan çekildiler". Ve nihayet, 18 Eylül sabahi deprem mahallerindeki çadirkentlerde ya da derme çatma kulübeler içinde yasamaya çalisan depremzedeler, girislerin önüne birakilmis bir brosür ile karsilastilar. Sicak bir çaya bile hasret bu insanlar, yaralarina belki merhem olur ümidiyle bu brosürleri okudular: "... Insallah bu hadise güzel yurdumuzun temizlenmesine ve manevi beraatine bir alâmet diye telâkki ediyoruz. ....

 Hazret-i Üstadimizin 1939'da zelzele hakkindaki yazilarinda, 'Ramazan-i Serif'in teravih vaktinde kemal-i nese ve sürur ile sarhosçasina gayet heveskârane sarkilari ve bazen kizlarin sesleriyle, radyo agziyla mübarek merkez-i Islâmiyetin her kösesinde cazibedarane isitilmesi, bu korku azabini netice verdi. ...

 Insan haklari, demokrasi kurallari, serbestlik ve özgürlük ve kadin haklari gibi ileri sürülen seyler ise hakikatta ahlâksizliga, müstehcenlige yol açmak için istimal edilegelmis ve halen ayni menfi yolda istimal edilen seylerdir. .... Bu hâdise-i arziye, bu memleketin ahali-i Islâmiyesine bakmasi ve onlari hedef etmesi ne ile anlasiliyor ve neden Erzincan ve Izmir taraflarinda daha ziyade ilisiyor.... Bu hâdise, hem siddetli kista, hem karanlik gecede, hem dehsetli sogukta, hem Ramazan'in hürmetini tutmayan bu memlekete mahsus olmasi; hem tahribatindan intibaha gelmediklerinden, hafifçe gafilleri uyandirmak için, o zelzelenin devam etmesi gibi bir çok emarelerin delâletiyle bu hâdise ehl-i imani hedef edip onlara bakip namaza ve niyaza uyandirmak için sarsiyor ve kendisi de titriyor.

Biçare Erzincan gibi yerlerde daha ziyade sarsmasinin iki vechi var. Bir: Hatalari az olmak cihetiyle temizlemek için ta'cil edildi. Ikincisi: O gibi yerlerde kuvvetli ve hakikatli müslüman muhafizlari ve Islâmiyet hâmileri az veya tam maglûb olmak firsatiyle, ehl-i zindikanin orada tesirli bir merkez-i faaliyet tesisleri cihetiyle en evvel oralari tokatladi, ihtimali var". Yukaridaki akil ve mantik disi, alabildigince bozulmus, bir Türkçeyle kaleme alinan bu satirlarin sahibinin, Hazret-i Üstadlari (!) Said-i Kürdi, nam-i diger Said Nursi oldugunu bilmeyenler tahmin de edemeyebilirler... Brosüre bakildiginda, uzun uzadiya kaynak aramak gerekmiyor. Said-i Kürdi'nin risalelerinden, 1939 Erzincan depremi ile ilgili paragraflardan alinmis bu cümleler, 27 Agustos-1 Eylül 1999 tarihli "Zaman" gazetesinde (2) aynen yayinlaniyor; akabinde de depremzedelere dagitilan brosürlerde... Fethullahçilarin takiyyeyi birakarak iyice pervasizlastigi bir kere daha anlasiliyor. Artik savunmada degiller.

Türk Silâhli Kuvvetleri ile Atatürk Ilke ve Devrimlerine bagli kurum ve kuruluslara, kisaca Devlete karsi sistematik ama henüz adi konulmamis bir savasim baslatiyorlar, hem de üç ayri koldan... Start veren kisi, simdilik bu örtülü savasimi cephe gerisinden, hem de epeyce gerisinden, A.B.D.'den idare ediyor..

 a.. POLITIK VE BÜROKRATIK PLATFORMDAKI SAVASIM

 Fethullah Gülen ve organizasyonuna karsi T.B.M.M.'nde -Hükûmet-Muhalefet cepheleri dahil- karssi çikan, laik hukuk sisteminden yana tavir alan bir tek parti yok. Hatta, dogru dürüst, onurlu ve yurtsever tepki koyan bir tek milletvekili bile sözkonusu degil. Meclis disindaki CHP'ye ise son aylarda büyük bir ikinci cumhuriyetçi katilimi gözleniyor. Fethullahçilarin en büyük desteginin ikinci cumhuriyetçiler oldugunu ise herkes biliyor. Hükûmet, Milli Güvenlik Kurulu'nun baslatmis oldugu 28 Subat sürecini durdurabilmek için elinden gelen her seyi yapiyor. Örnegin, fethullahçi olduklari önesürülen yaklasik 35 vali ve 300'e yakin kaymakamin merkeze alinmalarini saglayacak atama kararnamesi hâlâ çikarilmis degil. Gerekçe olarak iktidar partileri arasindaki anlasmazliklar önesürülüyor ki bu dogru degil. Sadece 4 Emniyet Müdürü ile sinirli tutulan Emniyetteki tasfiye, su siralarda tersine isletilmekte. Yaklasik 80 -bir kismi fethullahçi- emniyet mensubu hakkinda açilan sorusturmala! r da ciddi bir sonuca baglanmis degil. Seriatçilara taviz vermeyecegini her firsatta tekrarlayan Içisleri Bakani artik kesinlikle güven vermiyor. En az 600 fethullahçi Emniyet Müdüründen söz ediliyor. Fethullahçi Emniyet Amirleri, Baskomiserler, Komiserler, Komiser Yardimcilari ve Polis memurlari cabasi. Tasfiyeye önce Istihbarat, Bilgi-Islem, Personel, Polis Akademisi, Koleji ve Polis Okullarindan baslanmasi ve asagilara inilmesi gerekiyor.

 Ayni sekilde, yurtdisinda sefaret korumasinda görevlendirilen emniyetçi kadronun tümüyle geri çekilmesi ve durumlarinin gözden geçirilmesi öneriliyor. Bunlar yapilmadigi gibi, bu süreçte, örnegin Ankara'daki fethullahçi emniyetçilerin simdiki müdürvekili ile en rahat ve en güçlü dönemlerini yasadiklari iddia ediliyor. Bu durumun Içisleri Bakani tarafindan da bilindigi, bu yüzden bir tepki gelir endisesiyle vekâleten atama ile yetinildigi kaydediliyor. Bu gevseklik ve kokusma sadece Içislerinde mi? Elbette ki hayir!.. Basbakanlik, Tarim, Kültür, M.E.B. ve diger kamu kurum ve kuruluslarinin kadrolar! indaki fethullahçilarin tasfiye endisesinden kurtulup, aksine yüksek moralle çalismalarini sürdürdükleri gözlemleniyor. Kamuoyunun deprem felâketine olan ilgisi, fethullahçilarin ve de onlari destekleyen siyasilerin islerine yariyor. Isin olumlu taktik tarafi, DGM'nin sorusturmasi agir isliyor. "Dünya Imami"nin yanisira bazi "Bölge Imamlari"nin A.B.D.'nde oldugu biliniyor. Ya fethullahçi hiyerarside yeralan diger örgüt yöneticileri?

Örnegin, "Sivil Istihbarat Servisi". Hani, organizasyona muhalif asker-sivil kadrolar hakkinda en mahrem kisisel bilgileri -anekdot düzeyinde bile olsa- toplayacak; ses ve görüntü bantlarini, disketleri tasnif ederek bir "Istihbarat Bankasi" olusturacak ekipten söz ediliyor. Üstelik ekibin çekirdegini de emniyetteki fethullahçi istihbaratçilarin olusturdugu; fethullahçi "telekulakçi"larin kendi deyimleriyle naksibendi "telekulakçi"larini tasfiye ettirdikten sonra bu servise daha rahat biçimde bilgi ve belge-kaset aktarmaya devam ettikleri de önesürülüyor. M.G.K.'na verildigi önesürülen hayali "Fethullah Gülen Raporu"nu hazirlayarak kitleleri provoke etmeyi amaçlayanlarin bu servis elemanlari oldugu iddia edilmekte. Keza, son haftalarda ortaya atilan ve Hüsamettin Özkan ile ! Mesut Yilmaz hakkinda MIT tarafindan bilgi toplanildigini ima eden sahte raporun da yine bu servis elemanlarinca tezgâhlandigi kaydediliyor. Özellikle son sahte MIT raporundan amaç, Türk Silâhli Kuvvetleri'ne karsi tavir alan Mesut Yilmaz'in giderek keskinlesmesi. Hiç süphesiz bu iddialarin tümü resmi bir sorusturma gerektirecek kadar önemli.

 Bati Çalisma Grubunun tasfiye edilecegini, 28 Subat sürecinin sona erdigini söyleyerek basta fethullahçilar olmak üzere tüm seriatçilara çiçek gönderen Mesut Yilmaz'in, son kaset olayindan sonra Fethullah Gülen'in lehine yaptigi konusmalar ise demokrasi ve laiklik adina utançla hatirlaniyor. En son, Genel Kurmay Baskani Sayin Orgeneral Hüseyin Kivrikoglu'nun "28 Subat gerekirse bin yil sürer" açiklamasi ile bir kez daha sarsilan Fethullahçilarin firsatçiligi ve militanligi, Yargitay Birinci Baskani Sami Selçuk'un konusmasi ile bir kere daha ortaya çikmis durumda.

Zaman, Aksiyon, Akit basta olmak üzere tüm seriatçi basinin, PKK'nin, ÖDP'nin ve tüm ikinci cumhuriyetçilerin ortak destegini alan ve hatta Nazli Ilicak tarafindan "gönüllerdeki Cumhurbaskani adayi" ilân edilen Sami Selçuk'un bu anlamli çikisinin analizinin çok iyi yapilmasi gerekir. Seriatçi tehlikeyi yok sayacak kadar tarihimizi ve toplumsal yapimizi bilmeyen; Diyanet Isleri Baskanligi'ni gereksiz görüp, tarikatlarin kendi okullarini açmasini talep eden Abant Toplantisi katilimcisi Selçuk'un, fethullahçilarin gönüllerindeki söylemleri dillendirdigi apaçik ortada. Zaman ve Aksiyon'un nüshalari incelendiginde bu ilinti tüm açikligi ile ortaya çikiyor. Hatta, daha da ileri gidiliyor: Abant Toplantilari! , T.B.M.M.'nin de üstünde gösterilerek, 1982 Anayasasi'nin yerine yeni Anayasanin Abant Toplantisi katilimcilari tarafindan hazirlanmasi öneriliyor (3).

 Kisaca, Fethullah Gülen'in ne pahasina olursa olsun ille de ADLIYE ve MÜLKIYEDE kadrolasmaktan söz edisinin bos olmadigi anlasiliyor... Fethullahçilarin Sami Selçuk olayinin sonrasinda takiyyeyi ve savunmayi birakarak devlete karsi adi konulmamis savas açmalarinin temelindeki en önemli hareket noktasi su: Meclise, bürokrasiye ve de ekonomiye agirliklarini koymus olmalarina, ABD gibi süper güce sahip bir ülkenin destegini arkalarina almalarina ragmen, bir baska ifadeyle ulasabilecekleri en üst güç sinirinda bulunmalarina karsilik, Fethullah Gülen neden Türkiye'ye dönemiyor? Iste halihazirdaki pervasizliklarinin dayandigi neden bu. Bu yüzden sürekli açik veriyorlar; bir baska ifadeyle, geleceklerine ipotek koydurmaya, battikça batmaya devam ediyorlar...

b.. EKONOMIK PLATFORMDAKI SAVASIM

Fethullahçilar yaklasik 300 sirket ve holding, yillik 600 trilyonluk ciro ve 25 milyar dolar tahmin edilen servetleriyle, sadece dinsel alanda degil, ekonomik alanda da vurduklari yerden ses getiren, üstelik dis ticaret becerileri olan girisimcileri ile dünyaya açilan büyük bir imparatorluk (!). Fethullahçi organizasyonun çökertilmesi için sadece siyasal desteklerinin kesilmesi ya da yasal önlemlerin alinmasi yetmiyor. Para musluklarinin da kapatilmasi gerekiyor. 28 Subat kararlari çerçevesinde alinmasi gereken önlemler henüz alinmis degil. ISHAD faaliyetini sürdürüyor (4).

Samanyolu Televizyonu neredeyse dünyanin önemli bir bölümünden seyrediliyor. Zaman gazetesi 13 ülkede basiliyor (5). Biraz azalmasina ragmen "himmet paralari" yine halktan yasadisi biçimde toplaniyor; yurtdisindaki okullara ve sirketlere para transferi yasadisi yollardan gerçeklestiriliyor. Fethullahçi okullarin, dershanelerin, yurtlarin ve isikevlerinin sayisi ve etkinligi giderek artarken, M.E.B.'nin göst! ermelik denetimleri (Atatürk kösesinin olup olmadigi vb.) formalitenin yerine gelmesi kabilinden sürüp gidiyor. 28 Subat sürecinde fethullahçi kurumlara vurulan tek darbe de su: YÖK'nun Fatih Üniversitesi'ne kaynak aktarimini kesmesi. Iste bu darbelerin nitelik ve nicelik açisindan arttirilmasi gerekiyor. Bunlar yapilmadigi için de devlet, kendi imkânlarini kullanarak kendisini yoketmek isteyenleri çaresizlik içinde seyrediyor; savunma mekanizmasini harekete geçiremiyor...

Fethullahçi Organizasyonun ekonomik gücünü ortaya koyan dramatik ama tipik bir örnek: Ekonomik çikarlarin, ulusal çikarlarin önüne nasil geçebileceginin, hatta din faktörünü bile yok saydirtabileceginin tipik bir kaniti: "Fethullah Gülen Hocaefendi Hazretleri, Is yerimizde bizleri ziyaret etmek lütfunda bulunmus olmanizdan dolayi sahsim ve arkadaslarim adina tesekkürlerimi arzetmeyi borç bilirim. Ugurlu kademli olduguna gönülden inandigim tesrifleriniz sirasinda sarfetmis oldugunuz veciz cümleler bizleri düsündürmüs ve zihinlerimizde yeni ufuklar açmistir. Lütfettiginiz ve Ulu Tanri'nin ismi ile veciz deyimleri ihtiva eden güzel tablo, çalisma odamin duvarini süslemektedir. Ayrica armagan ettiginiz çok degerli amber tesbih ve nadide ipek haliyi bir hâtiraniz olarak aile ocagimizda muhafaza edecegim. Bu nazik ve anlamli jestinizden dolayi ayrica sükranlarimi arzederim.

Yüce Peygamberimizin "Hediyelesiniz, Muhabbeti Artirir" deyiminden hareketle zatiâlilerinize sundugum, 1500 yillik Ortadogu'nun kutsal topraklarinda yapilan kazilarda çikan orijinal bir kandil ile, Merhum Tunca üstadimizin bir hat eserini sizlere olan saygimizin ve sevgimizin ifadesi olarak lütfen kabul buyurmanizi istirham eder, emirlerinize intizâren en derin saygilarimi sunarim. Üzeyir Garih". Görüldügü gibi, isadami Üzeyir Garih'in bu mektubunda yer alan ve müridâne bir havada yazilmis cümleleri hak etmek için Fethullah Gülen ne yapmistir? Elbette ki, bir ziyaret esnasinda verilen tesbih-tablo ve ipek hali için övgü düzmeyecek kadar zengindir Üzeyir Garih. Üstelik, herhangi bir emekli vaize randevu vermeyecek, hele hele mukabil hediyelerle birlikte yukaridaki mektubu yazmayacak kadar da mesguldur kendileri.

Türkiye Cumhuriyeti'nin sinirlari içinde, laik hukuk sisteminden yararlanarak özgürce ve esitçe is yasamini sürdüren Sayin Garih'in Fethullah Gülen'e bu nezaketi gösterirken, seriatçi yapilanmalara karsi duyarliligi olan Türk kamuoyunu da dikkate almasi; esas saygiyi Cumhuriyetin temel ilkelerine göstermesi gerekirdi. Diyebilirsiniz ki, ne var bunda, karsilikli bir hediye alisverisi ve oldukça ince bir tesekkür mektubu. Hayir, hepsi o kadar degil. Eksik olani bizzat Fethullah Gülen ifade ediyor: "Bir Musevi (Üzeyir Garih) Moskova'da sizin tesvikinizle açilan bir! okula yardim ederse onu ne cemiyet çerçevesine, ne cemaat çerçevesine oturtmak mümkün degil" (6).

Kisaca, Üzeyir Garih, Rusya Federasyonu ve Orta Asya'daki yatirimlarini güvence altina almak için, seriatçi oldugunu bildigi bir yapilanmanin Moskova'da açtigi lisesini finanse ediyor. Bir nevi haraç (himmet parasi) ya da Osmanli döneminde gayrimüslimlerin ödedigi cizyeyi hem de gönüllü olarak ödüyor. Sadece o mu? Örnegin Sakip Sabanci, son kaset olayi ile Fethullah Gülen'in maskesinin düsmesinin sonrasinda bile ona sahip çikiyor: "Sayin Hocam Fethullah Bey, yillardan beri gündemdeydi. Pat diye sürpriz olarak gelmedi" diyerek Gülen'in kendisi gibi bu ülkeye hizmet verdigini deklare ediyor (7). Sakip Sabanci'nin tarikatçi oldugunu ya da sonradan intisap ettigini elbette ki iddia etmek mümkün degil. Ancak, yurtiçi ve yurtdisi is baglantilarindan kaynaklanan ekonomik çikar hesaplari, Sakip Sabanci'yi böyle konusturuyor. Bir baska ifadeyle de paranin dini ve milliyeti ve de devleti o! lmadigini bir kez daha gözler önüne seriyor...

 Türk Devletinin, ekonomik platformda fethullahçi organizasyona ve diger ekonomik gücü olan seriatçi yapilanmalara karsi kisa vadede almasi gereken önlemler söyle özetlenebilir: Bu tür yapilanmalarla dogrudan ya da dolayli ilgili sirketlerin hesaplarina acilen elkonulmalidir. Geriye dönük olarak azami 5 yillik yasal süre içindeki tüm girdiler ve çiktilar, para transferlerinin mevzuata uygunlugu tek tek kontrol edilmelidir. Bu islerle görevlendirilecek Maliye elemanlarinin seçimi ve denetimine iliskin esaslar belirlenmeli ve buna uyulup uyulmadigi siki sikiya takip edilmelidir. Özellikle ISHAD, Akyazili Orta ve Yüksek Egitim Vakfi, Türkiye Ögretmenler Vakfi, Gazeteciler ve Yazarlar Vakfi, Asya Finans, Feza, Çag, Slim, Fetih, Isik gibi dernek, vakif ve sirketler yasal biçimde büyüteç altina alinirken, organizasyonla iliskisi bilinen tüm dersaneler, kurslar, yurtlar ve de isikevleri takip ile mutlaka ve mutlaka kapatilmalaridir. Ayni sekilde, fethullahçi organizasyon içindeki sirketlere ve vakiflara kaynak aktaran, ihale veren bürokratlar da sorusturma kapsamina dahil edilmelidir.

Bu önlemler alinmazsa ne olur?!. Fethullahçi kurum ve kuruluslardaki ekonomik düzeyde geometrik büyümeye en tipik örnek, Akyazili Orta ve Yüksek Egitim Vakfidir ki, kurulus senedinde yer alan mal varligi ile günümüzdeki serveti arasindaki inanilmaz fark, bu konuda bir fikir vermeye yetecektir: 1972'de Izmir'de (Bahçelievler 502/2 Sokak, No: 39) Nef'i Akyazili ve esi Pembe Zehra Akyazili, Naci Sençekicer, Mehmet Sevimlican, Osman Sarioglu, Yusuf Pekmezci, Ekrem Ugur, Zeki Sakman ve Mehmet Fidan tarafindan olusturulan Akyazili Orta ve Yüksek Egitim Vakfi'nin baslangiç sermayesi 229.747 TL.'na tekabül eden Izmir Karsiyaka'da iki katli bir bina, Bozyaka mevkiinde 1620 metrekarelik bahçe içinde tek katli bir köy evi ve yine ayni mevkide 415 metrekarelik bir arsadan ibarettir.

Oysa, aradan geçen 27 yil içinde, vakfin sahip oldugu ögrenci yurtlarinin dökümü söyledir. Ankara'da: Malazgirt Ögrenci Yurdu, Fidan Ögrenci Yurdu, o. Düsüngel Ögrenci Yurdu, Izmir'de: Isiklar Ögrenci Yurdu, Bergama Ögrenci Yurdu, Ortaköy Ögrenci Yurdu, Halil Rifat Pasa Ögrenci Yurdu, Kemalpasa Ögrenci Yurdu, Eskisehir'de: Sivrihisar Ögrenci Yurdu ve M. Güngör Ögrenci Yurdu, Adapazari'nda: Ersoy Ögrenci Yurdu ve Akyazi Erkek Ögrenci Yurdu, Gümüshane'de: Ahmet Ziyaüddin Ögrenci Yurdu, Kütahya'da: Hisar Ögrenci Yurdu, Afyon'da: Suhut Ögrenci Yurdu, Dinar Ögrenci Yurdu, Emirdag Ögrenci Yurdu, Kayseri'de: Seyid Burhanetdin Ögrenci Yurdu, Keykubat Ögrenci Yurdu ve Bünyan Ögrenci Yurdu, Kocaeli'nde: Yuvacik Ögrenci Yurdu, Usak'da: Günkaya Ögrenci Yurdu ve Karahalli Ögrenci Yurdu, Aydin'da: Fatih 1 Ögrenci Yurdu ve Fatih 2 Ögrenci Yurdu, Sivas'da: Buruciye Ögrenci Yurdu, Bayburt'da: Sehit Osman Ögrenci Yurdu, Milas'da: Hafize Hatun Ögrenci Yurdu, Konya'da: Seydi Mahmut Hayrani Ögrenc! i Yurdu, Isparta'da: Sidre Ögrenci Yurdu, Balikesir'de: Kayapa Ögrenci Yurdu, Erzurum'da: Zinnuni Ögrenci Yurdu, Denizli'de: Cevherpasa Ögrenci Yurdu ve Süller Ögrenci Yurdu, Mugla'da: Sahidi Ögrenci Yurdu, Manisa'da: Bilgin Ögrenci Yurdu, Akhan Ögrenci Yurdu, Yilmaz Ögrenci Yurdu, Alasehir Ögrenci Yurdu, Burdur'da: Üçgen Ögrenci Yurdu ve Mehmet Akif Ögrenci Yurdu, Erzincan'da: Yesilirmak Ögrenci Yurdu ve sonradan açilmis olabilecek diger ögrenci yurtlari. Akyazili Orta ve Yüksek Egitim Vakfi'nin kurulusta 9 kisilik mütevelli heyetinin bugünkü sayisi 282 kisi.

 Bugün sadece Izmir'de 27 arsa, 45 bina, bir dersane ve 5 yurdu bulunan ve Türkiye genelinde trilyonlarla ifade olunan gayrimenkul zengini Vakif, fethullahçi organizasyonun medari iftihari konumunda. Kisaca, yukaridaki örnekte de görüldügü gibi, fethullahçi organizasyonun ekonomik kaynaklari, müdahale olmadigi takdirde geometrik biçimde büyümektedir. Bu ekonomik kaynaklarin rasyonel bir öncelikle, özellikle de insan egitiminde kullanilmasi, tehlikenin giderek büyümesine yol açmaktadir.

3. DINSEL PLATFORMDAKI SAVASIM

 Özellikle Sami Selçuk'un ülke gerçeklerini yeterince yansitmayan, ancak Bati'nin uzun süredir dayattigi reçeteyi yineleyen talihsiz beyanlarindan olumlu yönde cesaretlenen fethullahçilarin, genis cephe taktigine basvurduklari gözlemleniyor. Strateji degisikliklerinin gerekçesi ise su açiklamaya dayaniyor: "Bu ülkede sokaktaki 'Islâmci', 'Kürtçü', 'dinci', 'vatan haini' ve digerleri, Avrupa Birligine girmeyi, hem de bir 28 Subat tarihinde girmeyi devlete yön veren güçten daha fazla istiyor".

Devlete yön veren gücün Türk Silâhli Kuvvetleri oldugunu bilmeyen yok. Demokrasinin ve ülke-ulus bütünlügünün önünde en büyük tehlikeyi olusturan basta fethullahçilar olmak üzere tüm seriatçilar, bölücüler, sözde ilerici sosyalistler, dönek solcu olarak tanimlanan ikinci cumhuriyetçiler, ortak deyimleriyle Te Ce'ye karsi ittifak görünümündeler. Hem de demokrasi, baris, hosgörü, insan haklari gibi evrensel degerlerin arkalarina alarak... Hatta o kadar ki, "devlete karsi islenen suçlarin affe! dilmesi ve ölüm cezasinin kaldirilmasi; Dogu ve Güneydogu bölgesinin yasam kosullarinin düzeltilmesi" gibi talepleri içeren 49 demokrat (!) aydinin (!) imzaladigi "Simdi Tam Zamani Çagiriyoruz" baslikli deklerasyona fethullahçilara açik destek veren isimlerin de katilmasi, Zaman gazetesinde önemli bir haber olarak yer aliyor (8).

Diger imzacilara baktiginizda gözlerinize inanamiyorsunuz: Örnegin, Abdülmelik Firat, Ahmet Türk, Ufuk Uras, Tarik Ziya Ekinci, Mehmet Altan, Gülay Göktürk ve digerleri. Bir de, Zaman gazetesinin yakin zamana kadar Fethullah Gülen aleyhine yazdigi kitaplardan dolayi "komünist-ateist-bölücü" olarak afise etmeye çalistigi Faik Bulut. Kimi Kürt fasisti, kimi ikinci cumhuriyetçi, kimi Insan -pardon PKK- Haklari Dernegi yöneticisi, kimi sosyalist. Ister istemez sorguluyorsunuz, nerede her firsatta Türk milliyetçiligini savundugunu öne süren; kürtçülere ve her türlü bölücülere, komünistlere, ateistlere karsi olduklarini açiklayan; sehit ailelerini her firsa! tta istismar ile provoke eden; kendilerini modern alp-erenl! er olarak lanse ederek Türk sagini bunca yil igfal eden fethullahçilar? Sonra fethullahçi olarak adlandirilan bu yapilanmanin, amacina ulasabilmek için tipik makyevelist bir anlayis içinde, birakin Papayla ya da Ortodoks Rum Patrigiyle, seytanla bile isbirligi yapabilecegini kestirebiliyorsunuz...

 Iste fethullahçilarin sergiledigi bu ahlâki düzey, dinsel platformda da kendini gösteriyor. Bugüne kadar, nurculuktan çiktiklarini ancak onu astiklarini; tarikat olmadiklarini; olsa olsa "sivil toplum (cemaati)" olarak nitelendirilebileceklerini söyleyen fethullahçilar, Kivrikoglu Pasa'nin son kararlilik demeci ile birlikte, Bediüzzaman olarak nitelendirdikleri sahsin risalelerine periyodiklerinde daha fazla atifta bulunmaya basladilar. Bir baska ifadeyle takiyyeden vazgeçerek nurcu kimliklerine yeniden büründüler. Fethullahçilarin siyasal kosullarin degismesi nedeniyle asillarina dönmeleri, genis cephe ya da sol literatürde "birlesik cephe" diye adlandirilan yeni taktiklerini engellemiyor, aksine güçlendiriyor. Örnegin, fethulllahçilar, 17 Eylül 1999 tarihli "Zaman"da çikan "Bir Manevi Dinamik: Tunahan" baslikli yaziyla, bugüne kadar yildizlarinin hiç barismadigi bir düsman kardese, Süleymancilara baris çubugunu su cümlelerle uzatiyorlar: "Mücadelesinin önemini bugünlerde daha iyi kavriyoruz. Bugünlerde, yani bastigimiz toprak ayaklarimizin altindan kayarken ve Kur'an egitimine sinirlama getirilirken...

 O bu ugurda hayatini ortaya koydu ve bir ömür mücadele verdi. Süleyman Hilmi Tunahan, temel manevi dinamiklerimizden. Onun gibi dinamikler bundan böyle gündemimizde daha fazla yer almali. Onlarin mesajlarini simdi, ruhlarin iyice hassaslastigi su günlerde daha iyi anliyoruz. Manevi dinamigin ne demek oldugunu da... Koca bir ömür Kur'ani ögretmeye adandi. Bu ugurda çektigi sikintilarin haddi hesabi yok. O kadar ki arzu ettigi yere bile defnedilmesi engellendi. Naasi polis zoruyla Karacaahmet Mezarligina götürüldü... Kur'an egitimine konan engeller ve bugünlerde dellenen toprak, onun gibi manevi dinamiklere olan ihtiyaci ortaya çikariyor..." (9).

Oysa biliyoruz ki, Türkiye Cumhuriyeti için kurulusundan itibaren önemli bir tehdit olusturmus sahte din tüccarlari: Said-i Kürdi, Seyh Sait, Seyyit Abdülkadir, Kemal Pilavoglu, Süleyman Hilmi Tunahan, Cemalettin Kaplan, M. Zahid Kotku ve onlarin günümüze kadar ulasan çikintilari. Sadece, laik hukuk düzenine karsi degil, seriatçi cephede egemenlik tesis için birbirleriyle de kavgaya tutusmuslar. Süleymanci, babasi faraza nurcuysa cenaze namazina gitmemis; naksibendi, kendi tarikatinin hatta cemaatinin disindakilere gerçek müslüman gözüyle bakmamis; nurcu, Said-i Kürdi'nin sefaati (!) sayesinde cennette öncelikli yer alacagina inanmis; rufai, kadiri ve vücutlarina sis batirarak Allah katinda ne denli makbul olduklarinin provalarini yapmis...

 Bunlar, Islâmiyeti kendi islerine geldigi gibi yorumlarken, hem müslümanlar arasinda firkaciliga ve bölünmeye yolaçmislar, hem de çok yönlü inanilmaz bir sömürü mekanizmasi kurararak milyonlarca saf ve cahil insanimizi kandirmislar, sömürmü! sler. Cahil insanlar da din tüccari sahte seyhlerini tabulastirarak Allah'a sirk kostuklarinin; devlete ihanet ettiklerinin farkina bile varmamislar... Daha geçenlerde Nurcularin liderlerinden biri olan Mehmet Kutlular, fethullahçilarin, yurtdisinda -Alman Anayasa Koruma Örgütü (Iç Istihbarat Servisi-BfV) destekli- Süleymancilara ve Milli Görüsçülere karsi Türk Devleti tarafindan kullanildigini belirtirken; istihbaratçi nurcularin fethullahçi cemaate katildiklarini, kendilerinin bu duruma alet olmadiklarini ima ediyordu.

Simdi, ayni fethullahçilar, düne kadar yerin dibine batirdiklari Süleyman Hilmi Tunahan'in ölüm yildönümünde bugün övgüler düzmektedirler. Bunun adi riyakârlik ve de hiç süphesiz ahlâksizliktir. Bugün Süleyman Hilmi Tunahan'in torununa ve Kemal Kaçar'a uzatilan baris çubugu, yarinsa Haydar Bas'a, Abdülkadir Sasmaz'a, Esad Cosan'a, Musa Topbas'a, Enver Ören'e, Ali Yüksel'e, Necmeddin Erbakan'a, Mehmet Firinci'ya, Cüppeli Ahmet'e, Nazim Kibrisi'ye, Mehmet Kutlular'a, Mehmet Kirkinca'ya, Muhammed Siddik Dursun'a, Metin Kaplan'a, Izzettin Yildirim'a, Mehmet Kurdoglu'na Ramazan Yilmaz'a, Ali Kalkanci'ya, Müslüm Gü! ndüz'e ve diger çikintilara uzatilabilecektir. Fethullahçi organizasyonun makyavelist yaklasimi dis iliskilere de yansidiginda Türkiye Cumhuriyeti, 76 yillik tarihi boyunca karsilastigi en büyük tehdit odagi ile varolma savasina girmek zorunda kalacaktir. Bugün, A.B.D. güdümüne giren, yarin çikarlari gerekiyorsa pekalâ Almanya, Ingiltere, Iran, Suudi Arabistan, hatta Libya ya da bir baska ülkenin güdümüne girebilir. Buna hiç kusku yok...

 Basta fethullahçilar olmak üzere, halk tabiriyle "birbirinin gözünü çikarmaya hazir" diger tarikat ve radikal yapilanmalarin, ortak çikarlari çerçevesinde bütünlesme tehlikesine karsi alinabilecek en etkili önlem, halkin bilgilendirilerek aydinlatilmasidir. Bu isin öncülügünü hiç süphesiz ki Diyanet Isleri Baskanligi yapacak; Ilâhiyat Fakültelerindeki gerçek bilim adamlari da katkida bulunacaktir. Oysa ki, Anayasal bir kurulus olan Diyanet Isleri Baskanligi asli görevini yerine getirmekten uzun yillardan bu yana korkuyla kaçinmaktadir. Türkiye Cumhuriyeti'nin en büyük sanssizligi ve de eksikligi, devletine sahip çikacak cesarete ve kisilige sahip yeterli vatansever din görevlilerinin yetistirilememis olmasidir.

 Cumhuriyet yönetimi altinda irticai faaliyetlerin 76 yildan bu yana sürmekte oldugunu; tarikat ve radikal Islâmi gruplarin gerçek dinde yeri olmadigini en iyi bilen Diyanet Isleri Baskanlari, bugüne kadar dengelerin bozulmasindan korktuklarindan, tarikat ve benzeri yapi! lanmalarin üzerine gidememislerdir. Örnegin, Süleymancilar, Diyanet Isleri Baskanligi'nin atadigi imamlarin (Imam Hatipli ve de Ilâhiyat mezunlari dahil) arkasinda namaz kilmayi öteden beri reddetmekte; el koyduklari camilere atanan din görevlilerini kaçirtmak için de alenen dövmektedirler. Ayni sekilde, sözde Diyanetin denetimine ragmen, 800'ün üzerinde Kur'an Kursu ve Pansiyonu ile adeta bir dokunulmazlik zirhi içinde körpe beyinleri Atatürk ve Cumhuriyet aleyhine yikamaya devam etmektedirler. Fethullahçilar, devletin dinden elini çekmesini isteyerek Diyanet Isleri Baskanligi'nin kaldirilmasini dillendirmektedirler. Naksiler camilerini ayirmislardir. Milyonlarca saf-dindar insanimiz, bu odaklarin elinde dinine ve devletine karsi yabancilastirilmaktadir. Bütün bu dinsel yapilanmalara ve ihanetlere karsi suskun kalan halihazirdaki Diyanet Isleri Baskani Sayin Mehmet Nuri Yilmaz, Fethullah Gülen'in Islâm Temsilcisi sifatiyla Papa ile görüsmesini bile tepkisiz-yutkunarak seyretm! ekle yetinmistir.

Camiler kisla, minareler süngü, müminler ! devletine karsi düsman neferi, Imam Hatip Liseleri ve Ilâhiyat Fakülteleri seriatçi yapilanmalarin ön bahçesi olurken, en az türedi seyhler kadar cesaret ve basiret gösteremeyen Sayin Yilmaz, ulusumuzun kendilerine gösterdigi saygiyi hak etmemektedir. Tipki, Börekçizade Rifat Efendi'den sonra gelen, -islerinde ehil de olsalar- devletine ve rejimine geregince sahip çikamayan, tarikatlarla açiktan açiga mücadele edemeyen diger "ürkek" Diyanet Isleri Baskanlarinin da saygiyi hak etmedikleri gibi: Topu topu sadece 1960'li yillarin basinda Nurcularin dindisi eylem ve söylemlerini ortaya koyan bir kitapçik yayinlanmis; bir de 12 Eylül döneminde Süleymancilarin olusturdugu tehditle ilgili olarak talep üzerine Milli Güvenlik Konseyi'ne bir rapor sunulmus, hepsi o kadar. Simdiki Baskanin tarikatlarla ilgili kamuoyuna malolmus bir mücadele programi yok. Merkezi vaazlarda, hutbelerde bu konuya yer verilecegine iliskin bir bilgiye de rastlanmiyor. Oldukça yetismis bir psikolojik mücadele uzmanini danisman kadrosuna istihdam etmis olsa da kendisinden yeterince yararlanamadigi anlasiliyor.

 Yaygin bir izleyici kitlesine sahip olmayan bir televizyonda (BRT) çikip da: "Tarikatlara gerek yok.... Geçmiste tarikat dünya sevgisini birakmakti. Simdi bakiyoruz, cemaat haline gelmis tarikatlar her türlü konfor içinde, zevk ve sefa içinde. Dini bilmeyen, cehalet içinde yüzen insanlar seyhlik postuna oturmuslardir. Dini samimi olarak, birey olarak yasayan insanlari ayirt ediyorum. Dini ögrenmek isteyen herkes dini yasayabilir. Allah ile kul arasina kimse giremez. Dini yasamak için tarikatlara gerek yok, zorunluluk yok.... Ibadette yeter ki samimi ol, bunlar olay çikarmak dinle devleti, milleti, cumhuriyeti karsi karsiya getirmek istiyorlar. Oynanan oyun budur. ! Kimse Cumhuriyetle Islâmiyeti karsi karsiya getirmesin" demesi yeterli olmuyor.

Sayin Diyanet Isleri Baskani'nin yüreklilikle çikip "bunlar"in kim olduklarini, din disi uygulama örnekleriyle birlikte, tüm kitle iletisim araçlarindan yararlanarak sürekli bir biçimde açiklamasi gerekiyor. Açiklayamadigi için her yil yüzbinlerce saf insanimiz bu din tâcirlerinin agina düsüyor; Diyanete bagli camilerdeki cemaat sayisi da buna bagli olarak sürekli azaliyor. Diyanetin asli görevi kuskusuz sadece camilere din görevlisi atayip vakit namazlarini eda ettirmekten ibaret degil. Sayin Baskanin Diyanet kadrosundaki ya da yurtdisindaki örgütlü Süleymanci, Kaplanci, Milli Görüsçü gibi yapilanmalara karsi verdigi mücadele olmasi gerekenin çok ama çok gerisinde.

Bu açidan önünde iki seçenekten birini seçmek durumunda: Ya acizligini kabullenerek istifa edecek veya görevden alinmayi bekleyecek, ya da Börekçizade'den sonra hiçbir Diyanet Isleri Baskani'nin yapamadigini yaparak halkiyla ve devletiy! le bütünleserek seriatçi yapilanmalara karsi açiktan mücade! le edecektir. Bu ikinci tercih, sadece sorumlu, vatansever bir bürokrat için degil, temsil ettigi kitleler için Allah'a karsi da bir borçtur, yükümlülüktür. Sayin Mehmet Nuri Yilmaz ve bu göreve getirilenler bu ülkede en az Fethullah Gülenler kadar cesur ve kararli olmadirlar; yaygin dinsel egitimi ve halkla iliskileri Fethullah Gülenlerden daha iyi yürütmelidir, derken ne kendisine ne de makamina haksizlik etmis sayilmiyoruz...

FETHULLAHÇI YAPILANMANIN HRISTIYAN VE YAHUDI DESTEKÇILERI

Fethullahçilarin en büyük ortak hayali, Fethullah Gülen'in vatanina tipki Ayetullah Humeyni gibi dönmesi ve hemen iktidar koltuguna oturmasi. Kendisini kurbanlar keserek karsilamak istiyorlar. Kaset olayindan sonra "çözülen" fethullahçilarin söylemlerine göre, cemaat üyeleri, Fethullah Gülen'in idamla yargilanabilecegini ihtimal görmekle birlikte, infazin sözkonusu olmayacaginda hemfikirler. Malûm iç ve dis desteklerine güveniyorlar. En çok da Hristiyan Dünyasinin (Katolik ve Ortodoks) ve Musevilerin tepki göstereceginden eminler. Kayitsiz sartsiz desteginden emin olduklari yabanci ruhaniler ise sunlar: Papa II. Jean Paul ile en önemli yardimcisi Kardinal Francis Arenzi (Dinlerarasi Diyalog Konseyi Baskani), New Yok Baspiskoposu Kardinal John O'Connor, A.B.D. Katolik Üniversitesi'nden Prof.Dr. Sidney Griffith, Prof.Dr. Dale Eickelman, Dr. Thomas Walsh, Neil Albert Salonen , Richard Rubinstein, Israil Hahambasisi Dahsi Doron, Fener Rum Patrigi Bartholomeos. Fethullahçilara göre! A.B.D. yönetiminin garantili güvence verdigi Hristiyan ve Musevi ruhanileri, Islam Dünyasinda muhatap olarak yalnizca kendilerini taniyorlar ve dayanisma gösteriyorlar.

 Fethullahçilarin bu isbirligi ve dayanisma ya da tâbiyet konuda hiç de abartma yapmadiklarina iliskin iki örnegi son günlerde yasamis bulunuyoruz. Örnegin, Türkiye Katolik Cemaatleri Ruhani Reisler Kurulu Genel Sekreteri Monsenyör Georges Marovitch, sanki üzerine düsen vazifeymis gibi, 20 Eylül 1999'da yaptigi bir açiklamayla Fethullah Gülen'in Nobel Baris Ödülü'ne lâyik oldugunu açiklamis ve kendisine övgüler yagdirmistir. Ertesi günü de, Fethullahçi "Gazeteciler ve Yazarlar Vakfi"nin Istanbul'da Cemal Resit Rey Salonu'nda düzenledigi "Birlikte Yasama Sanati Hosgörü 700 Sempozyumu"na, Türkiye'deki fethullahçilarin ve yandaslarinin ve de muhiplerinin yanisira, Türklere düsmanligi ile anilan Fener Rum Patrigi Bartholomeos, Katolik Cemaati Ruhani Reisler Kurulu Baskani Lui Pelatre, Genel Sekreteri Georges Marovi! tch, Musevi Hahambasi Vekili Ishak Haleva, Salom Gazetesi y! azari Yusuf Altintas, Ermeni Patrigi Temsilcisi Kirkor Damatyan, Süryani Cemaati Temsilcisi Dr. Ayhan Basaranlar katilarak söz ile yogun alkis almislardir.

Fethullahçilarin en büyük korkulari su: Fethullah Gülen, kalp hastasi, seker ve sekere bagli göz rahatsizligi ile yüksek tansiyon hastasi. Türkiye'ye döndügünde, tedavisine iliskin ciddi kuskulari ve endiseleri var. Örnegin, Türk Askeri Doktorlarina güvenmiyorlar. Korktugundan degil, sirf bu nedenle A.B.D.'nde beklemeyi tercih ettigini ifade ediyorlar. Içlerindeki tek teselli verici umut, "dönüsünün muhtesem olmasi", yani dogrudan iktidar koltuguna oturmasi... Tabii ki saçma bir umut ama seyhlerini "Dünya Imami" statüsüne lâyik görenlerin umutlarina engel olmak da kesinlikle mümkün degil... Bugünlerde, Fethullah Gülen'in saglik durumuna iliskin çeliskili haberlerin gelmesi, yapilanmanin basina vekil olarak kimin geçecegine iliskin tahminlerin yürütülmesine yol açiyor.

 Bilindigi gibi, Fethullah'in A.B.D.'ye kaçmasindan (pardon tedaviye gitmesinden-N.H.) sonra, organizasyonu ayakta tutan himmet paralarinda oldukça hissedilir bir azalmanin oldugu hiç kimsenin meçhulü degil. Organizasyon, özellikle medya bölümünde çalisanlara zaman zaman maas ödemekte bile zorlaniyor. Yurt içinde organizasyondan kadrolu olarak maas alan personelin (Istisare Grubu, Cografi Bölge Imamlari, Ülke-Bölge-Il-Ilçe Imamlari, Semt-Mahalle Imamlari, Ev Imamlari -Yurt müdürleri ve yardimcilari ile isikevleri sorumlulari-, Danismanlar, Serrehberler, Belletmenler, Okul-Dersane-Kurs Müdür ve yardimcilari, ögretmenler, yabanci personel, müstahdemler, teknik elemanlar, medya çalisanlari, saglik personeli -doktorlar, hemsireler, yardimci saglik personeli-, organizasyona dahil vakif, dernek ve araci ku! ruluslarin yönetici ve çalisanlari) yanisira yurtdisindaki temsilcilere, okul müdür ve yardimcilarina, yerel ögretmen ve personele, kuryelere, okullarin bakimini saglayan teknik personele de muntazaman her ay maas ödeniyor. Ancak kaç kisiye maas ödendigine iliskin bilgiler net bir rakami ifade etmese de birbirine yakin. En az 50.000 maas alan personelden söz ediliyor. Hali vakti yerinde olup da maas talep etmeyen, emekle katkida bulunan gönüllülerin sayisi bu rakama dahil degil.

Yurt içinde ve disinda bagislanan ya da satin alinan gayrimenkullerin yanisira kiralanan binlerce gayrimenkulün aylik isletme harcamalari (kira, bakim, elektrik, su, isinma, telefon, teknik ekipman, laboratuvar ekipmani, yatakhane-yemekhane ekipmani, temizlik, saglik ekipmani vb.), ulasim giderleri (tasima araçlari alimi, yakit ve bakim-onarim giderleri, uçak biletleri vb.), yiyecek-içecek, sosyal ve kültürel etkinlik masraflari dikkate alindiginda, fethullahçi organizasyonun ortalama aylik giderinin 1! 999 yili rakamlariyla en az 25-35.000.000.000.000 TL (25-35! trilyon TL) arasinda oldugu tahmin ediliyor. Bu aylik harcama tutari, organizasyonun 25 milyar dolar ifade edilen anasermayesine, yillik ortalama 600 trilyon TL olarak ifade edilen ciroya ve de gerçek miktari saptanamayan himmet gelirlerine vuruldugunda öylesine önemli bir rakam olarak degerlendirilmiyor. Ancak, dis yardimlarin kesilmesinin, himmet paralarindaki azalmanin kroniklesmesi durumunda bu saadet zincirinin kopmasinin ve organizasyonun paramparça olmasinin kaçinilmazligina dikkat çekiliyor. Kisaca, Fethullah Gülen'in yoklugu, organizasyonun yumusak karnini olusturan para muslugunun basinda "mutemet" ellerin olmasini gerekli kiliyor.

 FETHULLAHÇI YAPILANMANIN VARISLERI

 Iste, Fethullah Gülen'in boslugunu dolduracak adaylarin su siralarda yeniden gündeme gelmesinin nedeni bu. Ancak, Fethullah Gülen henüz sagken, yakin çevresinden hiç kimsenin vekâleten bile olsa adayligini ilân etme "cüretini" ve "hürmetsizligini" göstermesi beklenmiyor.. Ancak, yine de örtülü kulis çalismalari kapsaminda bazi isimlerin daha sik telâffuzu ve bu isimlere daha çok ve daha özel saygi gösterilmesi biçiminde bir ayrismaya gidiliyor. Bu ayrisma sonunda açiga çikan isimler ve bu isimlerle ilgili yorumlar, meslek gruplari ve kisiler açisindan en sanssizdan en sansliya dogru söyle: Ögretim üyelerinin hiç sansi bulunmuyor.

Gazeteci ve Yazarlar Vakfi Kurucu Hey'eti ve Yönetim Kurulu ile Abant Toplantilarina katilanlar içinde yer alan, kamuoyunca isimleri bilinen akademisyenlere sans verilmemesinin nedeni su: Vârisin mutlaka ve mutlaka risale-i nurlari hatmetmis, bir baska ifadeyle nur mekteplerinin rahle-i tedrisinden geçmis olmasi gerekiyor. Bu olmazsa olmaz türünden bir kosul. Ihsan Kalkavan, Mehmet Emin Hasircilar, Sadik Pishan, Tahsin Tekoglu, Ömer Faruk ve Selçuk Berksan, Asim Ülker, Mustafa Kavurmaci, Naci Altinbüken, Abdülkadir Konukoglu, Riza Nur Meral, Mustafa Kahraman, Ünal Kabaca gibi isadamlari arasinda ön plana çikan tek isim Ilhan Isbilen. Hocaefendi (!) ile geçmise dayali bir hukuku oldugu söyleniyor. Fethullah Gülen'in adigeçene gösterdigi ilgi ve saygi, cemaati de bu yönde etkilemekle birlikte en önemli dezavantaji risale-i nur egitiminin "kifayetsiz" olmasi.

Organizasyonun lokomotifi sayilan Akyazili Orta ve Yüksek Egitim Vakfi'nda yurt müdürlügünden mütevelli hey'et baskanligina kadar yükselip deneyim kazanan, sonra da fethullahçi medyanin olusturulmasinda tüm sorumlulugu tek basina üstlenen Ilhan Isbilen, Fethullah Gülen ile Vatikan'a gittikten sonra su siralarda ortalarda görünmemeye basladi. Otoriter ama agresif kisilik yapisi ile "toparlayici" olamayacagi konusuluyor. Harun Tokak için "seviyeli ama karizma sahibi olamaz" degerlendirmesi yapilirken, Ömer Okçu için "menfaatini bilen küçük esnaf", Alaattin Kaya için "hocaefendiyi muhbir olarak desifre ettigi için gözden düstü", Ismail Büyükçelebi içinse "kisisel hirsi olmayan, politikadan anlamayan, dünya gerçeklerinden kopuk sade bir hayat yasayan samimi bir mütedeyyin, iyi bir hatip" degerlendirmeleri yapiliyor. Geriye bir tek aday kaliyor: Abdullah Aymaz, takma adiyla Ismail Yediler.

 Fethullah Gülen'in en sevdigi, güvendigi ve bilinçli olarak ileriye hazirladigi ögrencisi. Ancak, Erzurumlu degil (Kütahyali). Çocuk yaslarindan itibaren hep Fethullah Gülen'in yaninda oldugu; risale-i nurlari en iyi tefsir edecek seviyede bulundugu; dünyayi ögrenmesi için bizzat Gülen tarafindan A.B.D. ve Avustralya'ya gönderildigi kaydediliyor. Zaman gazetesinin New York Temsilciliginin yanisira, Avustralya'da cemaat olusturulmasi ve okul açilmasinda önemli rol oynayan Aymaz, sosyal yönü gelismis; dengeli halkla iliskiler yürütebilen, iyi yabanci dil bilen biri olarak da nitelendiriliyor. Abdullah Aymaz'in Patrik Bartholomeos'un yanisira A.B.D.'ndeki Yunan lobisi ile dirsek temasinda olduguna iliskin haberler hâlâ hatirlarda. Özellikle de Yunan asilli Andrew Manatos'un A.B.D. üst düzey yöneticilerine gönderdigi Abdullah Aymaz için yardim talep ettigi mektup, Türk Basininda da yer almisti.

Abdullah Aymaz'in, Türkiye karsiti senaryolar hazirladigi bilinen "Baris Etüdleri Enstitüsü"nün yanisira, Henry Barkey, Graham Fuller gibi ünlü C..I.A. elemanlari ile olan temaslari da Zaman gazetesi tarafindan "gazeteci kimliginin geregi" olarak degerlendirilmis ve tekzip yoluna gidilmemisti. Iste, A.B.D.'nin en ilgili makamlari ve en ilgili yetkilileri ile görüsme tecrübesine sahip; Yunanlilarla pervasizca dayanisma içine girebilen; Batiyi taniyan ve iyi yabanci dil bilen; egitimcilik ve gazetecilik tecrübesi olan; halen Zaman Gazetesinin Genel Yayin Müdürlügü'nün yanisira köse yazarligi da yapan; dinlerarasi hosgörü adina organizasyonun Katolik, Ortodoks ve Musevi Dünyasi ile iliskilerini kotaran; kati ve ödünsüz bir nurcu: Abdullah Aymaz...

Fethullahçilara göre, ileride uzlasmayi kabul etmeyen yasli ve sorunlu-huysuz nur cemaati liderlerinin (Mehmet Kutlular, Mehmet Kirkinci, Muhammed Siddik Dursun, Izzettin Yildirim, Mehmet Kurdoglu vd.) bu fani hayattan ayrilmalarindan sonra tüm Nur cemaatlerini tek çati altinda toplayacak kisi, ancak Fethullah Gülen ya da giybetinde Abdullah Aymaz olabilir, deniliyor. Ancak, öte yandan Fethullah Gülen, daha henüz hayattayken yerine vekil gösteremeyecegini, bunun dinen çok agir bir sorumluluk getirdigini, kendisinin bu manevi yükü kaldirmaya hazir olmadigini da ifade etmeyi ihmal etmiyor. Bir baska ifadeyle yerini en sevdigine bile birakmaya niyeti yok...

HENÜZ BELIRSIZ VARIS ABDULLAH AYMAZ'IN AYMAZLIK DÜZEYI

Büyük bir olasilikla, Fethullah Gülen'den sonra organizasyonun basina geçecek olan Abdullah Aymaz'i, tanimanin, kapasitesini, bilimden ne anladigini, en basit ve dogal olaylari yorumlama düzeyini, Türkçe dil bilgisini, belki biraz da zekâ katsayisini, dinsel megolomanisinin olup olmadigini ve benzeri özelliklerini saptamanin en kestirme yolu, hiç süphesiz yazdiklarini okumaktan geçmektedir. Bu en "seçkin" fethullahçinin yazdiklarinin çogunlugu, Said Nursi'den yaptigi sadelestirilmemis alintilardan olusmakta, kendisi sadece bazen konuyla hiç ilgisi olmayan küçük yorumlar eklemekle yetinmektedir.

Bu arada organizasyona bagli Nil yayinlari arasinda "Sen Yusuf musun?" adli çok "anlamli" ve "yüksek düzey ürünü" bir kitabi da yayinlanan bu gelecegin fethullahçi organizasyon lider aday-adayinin rastgele seçilmis orijinal yorumlarindan bazilari (aynen): "Yine Bediüzzaman Hazretleri, insanin üzerinde hukuku olanlarin sirasini anlatirken sag elini uzatip söyle demistir: 'Basparmak hukukullah, isaret parmak hukuk-i Resulullah, orta parmak hukuk-i Üstad, yüzük parmak hukuk-i valide, küçük parmak hukuk-i peder'. Dikkat edilirse, üstadin yani ögretmenin, hocanin hakkinin hemen ön siralarda oldugu böylece tespit edilmis oluyor" (10). "Aglayislarimiz bir duaya dönerek arsi ihtizaza getirirse ümit ediyorum ki, afatlar durur; seyyiatimiz hasenata tebdil edilir ve makus talihimiz degistirilerek önümüze hayirli ve engin ufuklar açilir" (11).

 "1968 Firtinasi Türkiye'de eserken, gerek bizim ögrenciligimiz yillarinda gerekse ondan sonra devam eden dönemde durmadan gençligin kalp ve kafasina süphe ve tereddütler ekildi. Maalesef inkâr zakkumlari da yetistirildi. Arkasindan anarsi ve terör, egitim yuvalarimizin ve bütün ülkemizin kâbusu haline geldi. O zamanlar bilhassa Albert Camus gibi inkârci yazarlarin kitaplarini okumak moda haline getirilmisti; gençler haril haril onlari okuyor ve inançlari onlardan edindikleri vesveseleri, seytani bir plan ve sinsi bir organize ile yaygin hale getiriyorlardi. Bilhassa Veba romani çok meshurdu. Iste o dönemde bu zehirli düsüncelere karsi bizler panzehiri Risale-i Nur Külliyati'nda buluyorduk. Bu bakimdan bela ve musibetlerin hikmetleri hakkinda sadece 14. Söz'ün Zeyli degil, bütün külliyata yayilan hakikatlar dertlerimize deva oluyordu" (12).

 "Sorulara baslanmadan önce sunlar ifade edilmis: (Manevi ve ehemmiyetli bir canipten, simdiki zelzele münasebetiyle alti-yedi cüzi suale karsi, yine manevi ihtar yardimiyla cevaplar kalbe geldi. Tafsilen yazmak kaç defa niyet ettimse de izin verilmedi. Yalniz icmalen kisacik yazilacak.... Evet, Sodom ve Gomore'yi mahveden günahlar ve benzerleri bu günlerde belki bazi sahislarin organizesi altinda yapiliyor, ama medyanin büyük bir kismi farkina varmadan bunlari popüler hale getiriyor, insanlarin çogu da bunlari tepkisizce okumak ve izlemekle bunlari desteklemis oluyorsa, iste fiilen olmasa bile iltizamen veya ilhaken istirak etmis olurlar. Ayni sekilde devlete ve devlet menfaatlerine ragmen bazilari yanlis yönlendirmelerle bir milleti zorla 'Hem Allah'ina hem Peygamberine karsi asi vaziyetine' sokarlarsa yine ayni seyi yapmis olurlar" (13).

 "Yil 2044. Sizinti'nin kapaklarini süsleyen feza sehirleri, artik bilim-kurgu türü hayaller olmaktan çikmis. Otuz yil önce hayal bile edilemeyen gelismeler yasaniyor. O zamanlar emeklemekte olan ilim, simdi maratonunu yarilamis durumda. Aymaz Feza Sehri'nden Ali ile Akyüz Beldesi'nden Abdullah, Cuma namazini Ay'da eda etmek için sözlesmisler. Randevulari uzayda gerçeklesiyor. Mudakkik delikanlilar, gerçekten çok dakik. Ne de olsa zamanin esrarini kesfetmisler. Selâmlasma ve kisa ve samimi bir hal hatir sorduktan sonra Ali söze basliyor: 'Dün Merkez'deki sunucuyla baglantimda Mesnevi-i Nuriye'deki 'Harici ve Zihni Hakikat-ler' bahsiyle alâkali çok enteresan bir serhe rastladim. Abdullah: Evet, o bahsi hatirladim.

11. Mesnevi hatmimizde, bu mevzuda çok feyizli bir kognitif intikal ve epistemik kesf tecrübe etmistik, degil mi? Ali: Evet, biinayetillah. Iste o orijinal yorumu, hususi hiper-metnime ilâve ettim. Insaallah bu mevzuda bir makale hazirlayip Külli-Net'e göndermeyi düsünüyoruz. Abdullah: 'Ortak literatür sunucusu'nda bir tarama yapmakta fayda var. Burada mütalâa edilmesi gereken müsterek bir külliyat olustu. Ali: Evet. Ruhumuzun heykeli ikame edilmeye baslandigindan bu yana, samimi sanatçilarin hazirladiklari belgeselleri, hologramlarla seyretmek, o zamani bizzat yasiyormus hissini veriyor. Farazi ortamin bu kadar gelisecegi düsünülmüyordu, degil mi? Abdullah: Daha çok sey düsünülmüyordu, maalesef. Ruh mimari, 'riyazi düsünce' üzerinde tahsidat yaparken fenada fani olan insanciklarin holistik nazarlarini ve sosyal ferasetlerini dumura ugratmalari çok aci ve ibretli gerçekten. Üstad'in 'bedbaht' diye adlandirdigi kitleye bunlari da dahil edebiliriz belki de. Ali: Evet, niyetlerini saflastirmayanlarin talihli olduklari söylenemez.. Abdullah: Birazdan Ay üssüne inecegiz. Namazdan sonra tesbihati yeni açilan tefekkür merkezinde yapariz. Ali: Cevsen'i de meteor yagmurunu seyrederken okuruz. Abdullah: Insaallah. Kemerleri bagla, iniyoruz" (14).

 Yorumsuz birkaç alinti, varis aday-adayi Abdullah Aymaz hakkinda mutlaka bir fikir veriyor. En iyisi ve en seçkini buysa... diyorsunuz ve cümlenin gerisini lütfen siz tamamliyorsunuz... SONUÇ (A.B.D. Modeli-Öngörüleri ve Fethullahçi Yapilanmanin Yokedilmesi - Önlem Önerileri): A.B.D.'ni yönetenlerin, gerek kendi ülkelerindeki ve gerekse Asya, Avrupa ülkelerindeki tarikatlara yönelik olarak gelistirdikleri bir model sözkonusu. Modelin amaci, tarikatlari, birer sivil toplum örgütü, gönüllü kurulus (N.G.O.) olarak yeniden yapilandirmak; mevcut düzene karsi uysallastirmak. Kisaca böyle özetlemek mümkün. Her seyden önce yapilanmanin bir sistematigi var. Öncelikle bireyin toplumsallasmasi ile baslatilan süreç, suya bir tasin atilmasiyla olusan halkalar gibi bireyi kusatan çevreler yaratmaya dayaniyor. Bu çevreler, egitim, saglik, teknolojiye dayali iletisim kanallari, ekonomi, politika ve kültürel gereksinimleri karsiliyor. Tüm bu çevreleri de kusatan ve kendi inanç-düsünce sistemine göre olusturulan bu toplumsal yapiya islevsellik kazandirilmasi, siyasal erkde yani devlet yönetiminde de bir uzlasmayi ya da paylasmayi gerekli kiliyor.

Fethullahçilarin bu modele uydurulmaya çalisilmasinin yarattigi problemlerin temelinde, gerek Türk Toplumunun ve gerekse Islâmiyetin baskin karakterlerinin farkliligi yatiyor. Batida, mevcut tarikatlar ve benzeri dinsel yapilanmalar içinde devleti ele geçirmeye, siyasal rejimi degistirmeye yönelik örnekler marjinal kabul ediliyor. Siyasal Islâmin kendi kurallarina göre devlete tümüyle egemen olmasi esas; toplumsal bir uzlasi ve egemenligin demokratik çerçevede paylasimi sözkonusu degil. Fethullahçilar, diger seriatçi yapilanmalar gibi, demokrasi ve özgürlük istiyorlar ama sadece kendileri ve kendileri gibi düsünenler için. Iktidara giden yolun önce insana yapilan yatirimdan geçtiginin; bir sonraki asamada da toplumsal yasami düzenleyen "mülkiye ve adliye"nin elegeçirilmesinin en son asamada da devletin elegeçirilmesinin bulundugunu bizzat Fethullah Gülen ima ile ifade ediyor.

Kisaca, A.B.D.'nin Washington'dan biçtigi yeni model gömlek, Mormon, Moon, Scientology gibi tarikatlar! a uyarken, Talibanlardan fethullahçilara kadar uzanan siyasal islâmci yapilanmalara ise dogalarinin geregi çok dar geliyor ve bir sekilde bir süre idare ettikten sonra patliyor; sonra da fethullahçi örneginde oldugu gibi o ülkeye toplumsal irin yayiliyor... Isin aslina bakilirsa A.B.D.'nin Avrupa ve Asya tarikatlarina öngördügü model, bazi hallerde kendi tarikatlarina da uymuyor. Ancak, A.B.D., kendi kamu güvenligine yönelik farkli bir yapilanmayi legal bir biçimde kontrol altina alacagi yerde, Davidian tarikati örneginde oldugu gibi, liderinden en küçük ferdine (bebeklere) kadar yakarak yok ediyor; bir baska ifadeyle sorunu en radikal biçimde çözümlüyor (15).

Ama ayni A.B.D., Türkiye'de Refah Partisi'nin kapatilmasindan, Istanbul eski Belediye Baskani'nin görevden alinmasina kadar pek çok örnekte, hem de yargiya müdahale pahasina saygisizca karisabiliyor. Hiç süphesiz, bu çeliskinin yeri geldiginde hatirlatilmasi gerekiyor... Fethullahçi suç organizasyonu A.B.D.'den, Süleymancilar, Milli Görüsçüler-Naksibendiler Almanya'dan, yine Naksibendilerin bir bölümü Ingiltere'den ve Suudi Arabistan'dan, Hizbullahçilar Iran'dan yönlendirilirken, Türk Devleti, soruna tek tek lokal çözümler aramak yerine bir mücadele sistematigi olusturmak; buna uygun stratejiler gelistirmek zorunda kaliyor.

Bu tür seriatçi, bölücü ve benzeri marjinal yapilanmalarla mücadelede yapilmasi gerekenlere iliskin birkaç somut öneri: 1.. Almanya'da oldugu gibi, bir "Anayasayi Koruma Kurumu" mutlaka olusturulmalidir. Bütçesi, siyasal baski olasiliklarina karsi "Örtülü Ödenek" bünyesinde olusturulan; kendi kadrosunda alaninda uzmanlasmis personeli (tarihçileri, ilâhiyatçilari, sosyologlari, psikologlari, psikolojik savas teknisyenlerini, reklâmcilari, basin ve halkla iliskiler uzmanlari, hukukçulari, siyaset bilimcileri, bilgi-islemcileri, stratejistleri, askeri danismanlari, kendi kolluk görevlileri, hizmetiçi egitimcileri vb.) bünyesinde bulunduran ve de Anayasa Mahkemesi basta olmak üzere, M.G.K., Milli Egitim Bakanligi, Diyanet Isleri Baskanligi, Disisleri Bakanligi, M.I.T., Emniyet Genel Müdürlügü, D.G.M.., Valilikler ve diger ilgili birimler ile koordinasyonu saglayacak -yasal yaptirim gücü olan- yapilanmayi içerecek böyle bir Anayasal Kurumun kurulmasi kaçinilmaz bir gereklilik halini aldı.


 
< Önceki   Sonraki >
 
Tavsiye Ettiklerimiz
Yasaklı Belgesel
Tebriz Türk Takımı
Tolon Paşa ve Ordusu
O.Sinanoğlu Sohbet
İthal Tohum İhaneti
Durum Çözümlemesi
Zekeriya Öz Hakkında
Kurtuluş Savaşında 2000 Kırgız
Hakikat nerede?
Etki Ajanları
Çıkışyolu Turan
Dilde Birlik ve Türklük Şuuru
TSK'yı Yıpratma Girişimleri
Siyasetimiz Nasıl Düzelir
Sivil cehalet
Türk Ülküsü
Mevlana'dan Öğütler
Kazak ve Türkiye Türkçesi
Ampulün Anlamı
Said-i Nursi'nin Gerçek Yüzü
Bor Madeni ve Önemi
İran'a şeriat nasıl geldi?
Atatürk'ün Kaleminden
Hablemitoğlu Belgeseli
Gül'ün Süreci
Gizli Mutabakat
Gladyocu İftirası
Kürt Federe Devletine
Gökşad'tan

Saçların gezerdi yüzümde eskiden

Ağlarsın

Saçların gezerdi yüzümde eskiden,

Şimdi yanaklarımda damla damlasın.

Ne çok severdim dizinde yatmayı,

Şimdi uykumu bölen keskin bıçaksın.

 

Nefesin vururdu nefesime her akşam,

Şimdi soluğumu kesen acı rüzgarsın.

Bütün dertlerim yalnız sende biterdi,

Şimdi yüreğimde kapanmaz yarasın.

 

Şehre uzak yerlerden yıldızlar sayardık,

Şimdi gökyüzünde en uzak yıldızsın.

Ne çok özledim seni anlatabilsem,

Şimdi oturup kana kana ağlarsın...

 

Çorlu, 2002

Gökşad

 

Gölgeler

Gölgeler

-I-

Ömrün gölgesi olsun ömrümün

Uzayıp gitsin ardımca

Ben gidersem bir ikindi vakti...

Ki sen bir Cuma sabahı gelirken

Ömrüm gölgesi olmuştu ömrünün

Uzayıp gitmişti ardınca...

 

Ankara, 2004

 

Gölgeler

-II-

Bütün zamanların tek suçlusu ben miyim

Üstüme bir bulutun bile gölgesi düşmez

Bu karanlık sahrada neye pervaneyim

Kapanan gözlerime bir ışık düşmez...

 

Medet ey sevgili, yandım bu çölde!

Bu nasıl bir serap, bu nasıl bir gölge?

Düştüm düşeli bu amansız hüzne

Divane yüreğim bir lahza gülmez

                                  

Ankara, 2004

 

Ahiret'te

 


 

Tanrım sen varlığı yaratansın

Canlı cansız her şeyi kuşatansın

Bir dileğim var sen bağışlayansın

Desem korkarım demesem yer beni

 

Garip gönlüm gece gündüz âhtadır

Dileğim gönlümde sana âyandır

Kusur kulundan bağış katındandır

Desem korkarım demesem yer beni

 

Bedenimi balçıktan sen halk ettin

Yüreğime dünyayı sen dar ettin

Gönlüm coştu, dilimi sen lâl ettin

Desem korkarım demesem yer beni

 

Tanrım hurilerin gözümde değil

Aşk için bir ömür yeterli değil

Hâşâ Kaynaroğlu isyanda değil

Âhirette sevdiğime ver beni

 

               Ankara, 2003

 

Sır Kapısı

Sır Kapısı

 

Kırk sır kapısı açıldı gözlerinde

Kırk ayrı yol var her kapının birinde

Her yol ağzında ayrı idam ettiler

Sade tenim kaldı saçının telinde

 

Bir tel saç ile bağladılar çenemi

Üç tas su ile yıkadılar tenimi

 

Beni gonca gül yaprağına sardılar

Musalla diye avucuna koydular

Nasıl bilirdiniz diye sordular

Sustum da dinledim başka bir alemde

 

Aşkı bilmeyenler hiç ses çıkarmadı

Mecnun dedi ki “beni utandırmadı”

 

Kaynaroğlu, adını toprağa verdin

İki kaş arasından sıratı geçtin

Lokman’ın sırrını sen âşikar ettin

Ölü müsün diri mi, bilmez hiç kimse.

 

Ankara, 2004

 

Nevruz

  

Nevruz

Gökyüzünde göç başlar vakit gece

Sultan kız batıdan doğuya göçer

Toy düğün başlar Türkistan ilinde

Sultan Nevruz önünde gergef işler

 

Bize de gel bilinmez bir saatte

Benim de ölülerim yeyip içsin

Rızkımızı bulalım bu yengi gün’de

Bütün alem Tanrı’ya secde etsin

 

Esir Türkleri unutma Sultanım

Onlar beklese de başka baharı

Birgün muhakkak biter bu zalim kış

Yine az görür Türk, koca dünyayı

 

Hazar’a muhabbet götür sultanım

Yesevi’den hikmet getir bizlere

De ki özlemiş sizi Kaynaroğlu

Gayrı dayanmazmış gönlü hasrete

Gökşad

Sivas, 1997

 

Kuşların Rüyası

Kuşların Rüyası 

Kuşların rüyasına girdim dün gece

Karar verdim bunu hep yapacağım

Hepsi de uyuyordu gözlerinde

Onları mı yoksa seni mi kıskanayım

 

Güya bir bülbül senin nefesinden

Şiirler okuyordu seher vaktinde

Şaşırdım kaldım, ses benim sesim

Dedi ki “İlham” derler buna sizin alemde

 

Rüyasında bir güvercin konup pencerene

Uzatıp kanatlarını tutundu ellerine

Şaşırdım kaldım, el benim elim

Dedi ki “Vuslat” derler buna sizin alemde

 

Bir serçe rüyasında kanat çırpıp

Su içti avuçlarından kana kana

Şaşırdım kaldım içim yanmış benim de

Dedi ki “Mecnun” derler buna sizin alemde

 

Kuşların rüyasına girdim dün gece

Gördüm ki seni seviyorum her bedende

Bir kaknus yaklaşıp kulağıma sessizce

Dedi ki “Kader” derler buna sizin alemde

 

Dedim ki “Hayrolur İnşallah...”

Gökşad 

Ankara, 2004

 

Gidişine Ağıt

 

 Mecnûn düşünde gördü Leylâ’yı bir gece:

 Ve sen, şehirlerini benim ülkeme kurdun,Pâyitahtını benim yaralı kalbime..

.Seni bir kan pıhtısı gibi elimde tuttum.

 İnsafsız rüzgârlar uğradı yurduma: 

Yağmur kar ortasında bir çöle düştüm,Kum fırtınasında tutundum saçlarına...

Sen uykudaydın, ben kâbuslar gördüm. 

Buğday tarlalarına kızgın alevler düştü: 

Çıplak ayaklı çocuklar savruldu her yana,

Çıplak ayaklı yıldızlar gibi darmadağın...

Ne olur beni de kat, beni de kat dualarına. 

Seni düşümde gördüm,  tam altı yıl önce: 

Ve sen, gözlerini giyindin Asya ceylanlarının,

Ak sakallardan miras bir huzur yüzünde...

Gezinip durdun içinde bütün damarlarımın.    

 Benim yüreğim mahşer, senin gönlün sırat: 

Zalim bir korku boğazlar sevincimi,

Gözlerim karanlık benim, senin gözlerin hayat.

Gözlerim hiç görmesin gittiğini...  

Ki o Selçuklu şehri seni bırakır mı bilmem:

 Lacivert göğünde gözlerin, bir muska gibi dururken,

Vakitsiz düşer toprağa kırkikindi yağmurları.

Bin yıllık Medrese, yeni bir Eylül’e soyunmuşken... 

Yıldızlara söyle seni geri getirsinler: 

Onlar bilir benim çekik gözlü yüreğimi.

Geçmişin saçından tut, sana yol göstersinler,

Yıldızlar bilir benim gökçe soylu düşlerimi... 

Ankara, 2003

Gökşad 

 

Gözlerin

 

Gözlerin

 

Sanki deryalara dalar giderim

Baktıkça içimi yakar gözlerin

Her şafak vaktinde çalar kapımı

İlmiği boynuma takar gözlerin

 

Mecnun’u çöllerde koyar çaresiz

Ferhad’ı dağlara salar gözlerin

Yanımda yöremde ölüm gezdirir

Benim peşimde o yeşil gözlerin

 

Başı dik dağlara yasla sırtını

Dolunay akşamı kaldır başını

Her kim ki yazarsa kişi bahtını

Ezelden alnıma yazmış gözlerin

 

Dört duvardan gayrı yerim olmadı

Kendi gölgem bana sadık kalmadı

Şu yalan dünyada yüzüm gülmedi

Benim tek servetim senin gözlerin

 

Kefenimi yeşil sarın, beyaz olmasın

Mezarımı göğe kazın yerde kalmasın

Sevdiğim gözünden yaşlar akmasın

Gider Kaynaroğlu, kalır gözlerin

 

Sivas, 1998

 
   
 
Benzer Yazılar