Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı  

Geri git   Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı > Basın-Yayın Güncel Konular > Basın Duyuruları

Seçenekler Tarz
Eski 12-06-2007, 23:34   #1
KünAy
Konuk

İletiler: n/a
Varsayılan Türklüğün şifreleri!

Türklüğün şifreleri!
Geçen yıl Antalya’da 10. Türk Dünyası Kurultayı sırasında karşılaştığım TRT program yapımcısı Servet Somuncuoğlu, büyük bir müjde vermişti.
Somuncuoğlu, çok iddialı bir söz söylemişti:
“-Arslan ağabey, Türklüğün şifrelerini çözdüm!”
Bu mesajı yazınca çok sayıda okurumuz aramış ve şifreleri açıklamamı istemişti. Sabırlı olmalarını TRT’de yayınlanacak programı beklemeleri gerektiğini söylemiştim..
İşte Türklüğün şifreleri bu akşam saat 22.30’da TRT-1’de “Karlı Dağların Ardındakı Sır” programında açıklanmaya başlanıyor. Beş bölüm halinde beş hafta yayınlanacak.

Somuncuoğlu, tarihin büyük fotoğrafını görmüştü. Bundan emindim.
Emindim, çünkü Somuncuoğlu’nun ilk araştırma gezisinde beraberdik ve o büyük fotoğrafın bir kısmını birlikte görmüştük! 2004 yılı idi.
Bizi bu geziye davet eden, Bursalı işadamı, değerli dost Turgay Tüfekçioğlu idi. Dil ve tarih teorilerini altüst eden 85 yaşındaki Kazım Mirşan’ı Kazakistan ve Kırgızistan’a gitmeye ikna etmiş ve konuya ilgi duyan arkadaşları ile bir araştırma gezisi düzenlemişti. Somuncuoğlu o sırada TRT İstanbul radyosunda idi. Geziye katılmak için yıllık izin alması gerekmişti.

Almatı’ya 160 kilometre mesafedeki Tamgalı Say denilen kaya resimlerini gördüğümüz ve bunları hem Kazım Mirşan’ın hem de Kazak bilim adamlarının değerlendirmeleri ile birlikte incelediğimiz zaman, önümüzde büyük bir ufuk açılmıştı.
Üstelik Altın Elbiseli Adam diye bilinen ve bir Türk prensine ait muhteşem elbiseyi bulan Bekin Nur Muhammedov ile de tanışmıştık.
Kırgızistan’da ise Türk işadamı Zafer Ersöz, bize Saymalı Taş’tan, at sırtında Türklerin göç yolları üzerinde sürecek bir yolculuk projesinden söz etmişti. Saymalı Taş, çok daha zor bir yerdeydi, Aladağların üzerinde 3600 metre yükseklikte karlı dağların ardındaydı. Ve yılın sadece 15 günü üzerinden kar kalkıyordu!
Üstelik Kazım Mirşan da devamlı Saymalı Taş’tan bahsediyordu.
Bu sırada, Azerbaycan Türklerinin ünlü yazarı Sabir Rüstemhanlı’nın Göktanrı adlı romanı yayınlandı. Kitabı bana eşi Tenzile Hanım hediye etmişti. Sabir Bey de mitolojik bir üslup içinde adını vermeden Tamgalı Say’ı anlatıyordu. Türk kağanlarının her yıl ziyaret ettiği, kurbanlar kestiği ve ibadet ettiği bir yerdi burası. Burada hem ata mezarları vardı hem de tarihin başlangıcından bugüne kayalara çizilen resimler, yani ilk yazılı anlatım biçimi vardı. Bu resimler önce tamgaya sonra harfe dönüşmüştü. Tamgaların her biri Türk tamgaları idi ve yazı da Türk yazısı!

Servet Somuncuoğlu’nun gönlüne bir ateş düştü. Atatürk’ün deyimiyle “Türklüğün unutulmuş medeni vasfını” , Kazım Mirşan’ın deyimiyle “Türk kozmolojisinin kökenlerini” belgeleriyle bulup, hem Türk hem dünya kamuoyuna sunmak!
Kazım Mirşan’ın 40 yılı bu araştırmalarla geçmişti.
Aslında 10 yıl önce dünyadaki Türk izleri ile ilgili benim de büyük bir projem vardı. Fakat başvurduğum hiçbir kişi ve kurumdan destek alamamıştım.
Somuncuoğlu, önce küçük adımlarla hareket etmeyi tercih ediyordu.
Projesini Kaptan Mustafa Can ve Yaşar Canca’ya açtı. Onlar da ellerinden gelen katkıyı sağlayacaklarını bildirdiler. 2005 yılı Temmuz ayında Servet Somuncuoğlu yine yıllık izninde Saymalı Taş’a gitti. Binbir güçlük içinde fotoğraflar çekti ve bu olağanüstü röportaj Atlas dergisinde yayınlandı.
Somuncuoğlu, bir proje daha yaparak TRT yönetimine sundu. Masrafların yarısını TRT, yarısını iki işadamı karşılayacaktı. Proje kabul edildi ve Somuncuoğlu, program yapımcısı olarak radyodan televizyona geçti.
Eski Türk tarihi profesörü, Çin dilini iyi bilen Ahmet Taşağıl ile temas kurdu. Taşağıl, program danışmanlığını ve araştırma gezisine katılmayı kabul etti.
Artık zamanda yolculuk başlıyordu.
Devam edeceğiz...

Arslan Bulut/Yeniçağ
Eski 12-07-2007, 03:55   #2
Akçura
Yönetici

İletiler: 1,028
Akçura - MSN üzeri İleti gönder
Varsayılan Ynt: Türklüğün şifreleri!

Kaçırılmaması gereken bir belgesel. İmkanım olursa kayıt yapmaya çalışacağım. Duyuru için çok sağol Künay.
Akçura isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 12-07-2007, 12:23   #3
ogedai
Konuk

Evet, kayıt yapma imkanı olan varsa bu imkanını kullansın lütfen. Daha sonra paylaşalım..
Eski 06-18-2008, 16:13   #4
AYKAĞAN
Gönüllü

İletiler: 21

Sayın Servet Somuncuoğlu’nun ödüllü belgeseli “Karlı Dağlardaki Sır” yoğun istek üzerine yeniden yayınlanacak!

2007 Aralık ayında yayınlanan belgesel bizi “Sibirya’dan Anadolu’ya” kadar taşa vurulmuş Türk izleri konusunda bilgilendirmişti. Belgesel, Türk Tarihinin yeniden gözden geçirilmesi konusunda fikirlerin doğmasına sebep oldu. Şimdilik bir suskunluk var ilim âleminde. Ya tam anlayamadılar ya da hala şoktalar. Yayının tekrarı, hem şokta olanlar için hem de izleme fırsatı bulamayanlar için güzel bir fırsat.
Mutlaka izleyiniz.

Yayın Saatleri
20.06.2008 02:05 / TRT2
20.06.2008 08:25 / TRT2
AYKAĞAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 06-18-2008, 19:38   #5
Türk'ÇE
Yönetici

Türk'ÇE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 1,862

Aykağan, hoigeldiniz.
Bilgi için çok teşekkürler. Bununu here yayalım. Arslan Bulut herşeye yol gösteren bir belgesel olarak değerlendirmişti...

"Biz bu zulmetler içinden çıkarız bir gün olur;
Şarka garba yıldırımlar çakarız bir gün olur.

Kara bulutlar içinden parlayıp şimşek atar,
Gök gürler, dolular yağar; bakarız bir gün olur.

Kafkas, Buhara, Kırım'dan çevrilen hisarları,
Vurur millî külünk ile yıkarız bir gün olur.

Türkistan'ın güneşinden alırız bir kıvılcım;
Cehennem olur cihanı yakarız bir gün olur.

Anadol'dan Hindistan'a geçeriz Temür gibi,
Himalaya dağlarını çalkarız bir gün olur.

Dağıstan, Kırım, Kazan'ı; İran, Turan, Kaşgar'ı,
İttihadın zinciriyle sıkarız bir gün olur.

Bizi boğmak için yurda akan acı selleri,
Dinimizin kuvvetiyle tıkarız bir gün olur.

Türk doğarız, Türk gezeriz, Türk yaşarız dünyada;
Devrilen Moskof elinden çıkarız bir gün olur.

Der Zülâlî, Volga, Tuna, Ceyhun, Araslar gibi
Tuğyan eder deryalara akarız bir gün olur."
Türk'ÇE isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 06-18-2008, 20:10   #6
Kahvecioğlu
Konuk

Kafamın bu yoğunluğu ile yine kaçıracağımı biliyorum.Bilen,duyan,gören varsa bunun elimizde bulunduracağımız dvd'si cd'si vs vs. mevcut mu haber versin.
Eski 06-18-2008, 20:31   #7
Türk'ÇE
Yönetici

Türk'ÇE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 1,862

Alıntı:
Kahvecioğlu Rumuzlu Üyeden Alıntı
Kafamın bu yoğunluğu ile yine kaçıracağımı biliyorum.Bilen,duyan,gören varsa bunun elimizde bulunduracağımız dvd'si cd'si vs vs. mevcut mu haber versin.
Kaydedebilen biri varsa iyi olur. kim bu işi yapabilir ?

"Biz bu zulmetler içinden çıkarız bir gün olur;
Şarka garba yıldırımlar çakarız bir gün olur.

Kara bulutlar içinden parlayıp şimşek atar,
Gök gürler, dolular yağar; bakarız bir gün olur.

Kafkas, Buhara, Kırım'dan çevrilen hisarları,
Vurur millî külünk ile yıkarız bir gün olur.

Türkistan'ın güneşinden alırız bir kıvılcım;
Cehennem olur cihanı yakarız bir gün olur.

Anadol'dan Hindistan'a geçeriz Temür gibi,
Himalaya dağlarını çalkarız bir gün olur.

Dağıstan, Kırım, Kazan'ı; İran, Turan, Kaşgar'ı,
İttihadın zinciriyle sıkarız bir gün olur.

Bizi boğmak için yurda akan acı selleri,
Dinimizin kuvvetiyle tıkarız bir gün olur.

Türk doğarız, Türk gezeriz, Türk yaşarız dünyada;
Devrilen Moskof elinden çıkarız bir gün olur.

Der Zülâlî, Volga, Tuna, Ceyhun, Araslar gibi
Tuğyan eder deryalara akarız bir gün olur."
Türk'ÇE isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 06-18-2008, 20:45   #8
AYKAĞAN
Gönüllü

İletiler: 21

Ben de hoşbulduk diyorum ve ilginizden dolayı teşekkür ediyorum.Ben bildiğim bütün yerlere bu haberi yazdım (samimiyetine inandığım sizin gibi) .Bu benim için, tabii ki Türk Tarih'i için muhteşem bir buluş o nedenle desteklenmesi, inanılması ve yayılması gereken bir çalışma Sayın Servet Somuncuoğlu'ndan da Yaradan razı olsun.Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.
AYKAĞAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 06-18-2008, 20:57   #9
İlker
Bölüm Sorumlusu

İletiler: 929

Karlı Dağlardaki Sır.

1. Bölüm.

2. Bölüm.

3. Bölüm.

4. Bölüm.

5. Bölüm.

Köprüler alıntıdır.
Eski 06-19-2008, 03:20   #10
ASLIM
Türkçü Toplumcu

İletiler: 429

Teşekkürler Aykağan... Malesef izleyememiştim daha önce... Bu kadar beğenilen ve tekrar yayını için istek alan bir belgeselin kayıtları TRT tarafından ya yayınlanmıştır ya da yayınlanacaktır... Onu almaya çalışmalı.... Değer doğrusu...

Seçenekler
Tarz