Skip to content
Dar ekran Geniş ekran Ekran boyutunu özişler olarak ata Harfleri büyült Harfleri küçült Varsayılan Boyut default color grey color

Toprak Satışına Dur De! I Vatan Namustur Satılamaz!

Ana Sayfa arrow Dosyalar
Dosyalar

Satıldık Uyanın

PDF Yazdır Ağhesabı

Prof.Dr Cihan Dura 

Atatürk Türkiyesi büyük bir hızla tasfiye ediliyor. Tasfiye mekanizması şöyle işliyor: Amerikan usûlü demokrasi rejimi sayesinde, işbirlikçiler iktidara getiriliyor. Kimdir işbirlikçiler? İşbirlikçiler Büyük Sermayedir, Siyasal İslamcılar ve Bölücülerdir. Emperyalizm (ABD ve AB) işbirlikçilerin sayesinde Türkiye'yi başlıca şu araçları kullanarak yeniden sömürgeleştirmektedir: Borçlandırma, özelleştirme, yabancı sermaye ve yabancıya toprak satışı. Bu politikaların fikir alt yapısı ise Neoliberalizm ve küreselleşme ideolojileri ile sağlanıyor. 1919-1923'de kovulan düşman yeniden çağrılıyor. Önce "Atatürk Devrimi Yarım Kaldı", sonra Sömürgeleşen Türkiye".. Şimdi ise "Düşmanı Çağırdılar, Satıldık Uyanın". Bu adı Nazım Hikmet'in dizeleri arasından seçtim. Daha doğrusu o kendisi çıka geldi, sanki "kitabın içeriğini en iyi ben anlatabilirim" diyerek. Birkaç sözcükten ibaret ama halkımızın, Türkiyemizin dramını üç solukta o kadar tam anlatıyor ki: "Düşmanı Çağırdılar Satıldık Uyanın" - Düşman ve onu çağıran... yani emperyalizm ve işbirlikçileri... yani "dış ve iç bedhahlar"... -Olup bitenler, başımıza örülenler... Baskılar.., iç destekler, ödünler...işgaller... dincilik, bölme ve çökertme planları... -Gaflet uykumuz, ne yapmamız gerektiği...

 

Yabancıya Toprak Satışı

PDF Yazdır Ağhesabı
 "Köy Kanunu"nu çıkartarak, Cumhuriyet yönetimini korumaya almış ve şehit kanlarıyla sulanmış vatan topraklarının yabancılara satışını yasaklamıştır. Tayyip Erdoğan iktidarı, 3 Temmuz 2003 tarihinde Meclis'ten geçirdiği ve 19 Temmuz 2003'te onaylanan 4916 sayılı kanunla yabancılara toprak satışını serbest bırakmıştır. Bir yıllık uygulama sonucunda yaklaşık 300 bin dönüm arazi yabancıların eline geçmiştir. Türkiye'nin vücudu döviz karşılğında satılmaktadır. Yabancılara toprak satışı, basit bir mülkiyet devri olayı değildir; Cumhuriyet'in dayandığı temelin yıkıma uğratılmasıdır. Bu kitap, aslında bir suç tutanağıdır. Toprak alanındaki 40 yıllık bir bilgi birikimiyle konuyu enine boyuna inceleyen ve aydınlatan Tapu-Kadastro Eski Genel Müdür Yardımcısı Orhan Özkaya, bu kitabıyla bir yönüyle bilirkişi görevini yerine getiriyor.
 

Toprak Satışı Hakkında Hüseyin ÖNDER

PDF Yazdır Ağhesabı

Hüseyin ÖNDER

      Doğmuşuz, Toros dağlarının içe bakan bir orman köyünde. Sorarız anamıza ne zaman doğduğumuzu. Der, “ Sen doğduğunda erikler çiçek açmıştı.” Oysa yazmışlar nüfus kayıtlarına Aralık 1956 diye. Sanki gerekliymiş gibi sorduk soruşturduk komşulara Nisan 1954 çıktı, doğumumuz.

      İlkokul çağına gelince, başladı ayrılık anadan baba'dan, verdiler bizi ninemizin yanına, tencereden tarhana kaşıklayarak bitirdik ilkokulu, 8 km uzaktaki ilçede başladık ortaokula, kendimiz pişirmeye başladık, gaz ocağıyla bulgurumuzu tarhanamızı, dayımızla.

      Orman işçisiydi anamız babamız, çalışmaları gerekliydi iş bulunca, bizde katıldık onlara, verdiler Ege'de bir ilçede, Naciye ninenin yanına, okusun, kendileri gibi rezil olmasın diye. Tütün diktik, pamuk topladık Naciye nineyle hafta sonları, bitirdik böylece ortaokulu.

      Memlekete döndük. Liseye gitmek gerekliydi. Tuttuk ilimizde bir göz oda dayıyla. Yine kendimiz pişirdik yemeğimizi. Deprem oldu ayrıldık ilimizden, Ege de başka bir ilçede, bu defa Çakır dayı ve eşi oldu, bir süreliğine anamız, babamız, esirgemediler sofralarındaki ekmeği bizden, bitirdik Liseyi.

      Okumak memur olmaktı ereğimiz, kısa yoldan, girdik bir kurumun açtığı sınavlara, kazandınız haberi geldi. Sevinçliydik hepimiz. Memur olmak için okumalıydık bir yıl Ankara'da. Kuru fasulye 25 kuruş ucuz diye yürüyerek gittik Kızılay'dan Cebeci'ye,

      Başladık memuriyete, kazandığımız halde memur olmak için yaptıramadığımız kaydımızı yaptırdık Üniversiteye, Bülent Ecevit'in çıkardığı af sayesinde. Yoktu ülkemizin tadı o yıllarda, böldüler bizi sağ sol diye, yaşayamadık öğrenciliğimizi doyasıya.

      Bitirdik Üniversiteyi, yakında denetçi yardımcılığı sınavı açılacak dediler, çalıştığım kurumda. Girdik sınavlara kazandınız diye yazı gönderdiler sonunda. Başladık yeni görevimize, dolaştık Anadolu'yu, önütlerle, tek başımıza yıllarca. Arada denetçi, başdenetçi oldun dediler, ama biz anlayamadık aradaki farkı, bu arada kamu yönetimi uzmanlık eğitimi aldık, devlet lisan okuluna gittik yararlı olur diye. Kitaplar yazdık, inceleme, araştırmalar yaptık belki birileri okur diye.

      Memuriyette 29 yıl geçti böylece, 2003 yılında emekli olmak düştü aklımıza ve emekli olduk kendi isteğimizle. Boş durmadık devam ettik kaldığımız yerden çalışmalarımıza, semtimizde oluşturulan gönüllüler gurubuna katıldık, konuştuk konuşturduk çağırdığımız konukları, yazdık yayınladık ülke sorunları hakkında düşündüklerimizi.

      İşte böyle dostlar, bizim yaşam öykümüz, merak edenlere.

 

Hüseyin ÖNDER'in yeni kitabı

 

Satış Haritası

PDF Yazdır Ağhesabı

Yer yer satılan topraklarımız. Ayrıntılı görmek için resme tıklayın.

 

AKP, vatan toprağını satışta...

PDF Yazdır Ağhesabı


BAYINDIRLIK Bakanı Nafiz Özak’ın, DSP’li Hasan Macit’in soru önergesine verdiği cevap, yağmanın dehşet verici boyutlarını ortaya koydu. AKP son 5 yılda, 80 yıllık satışı 2’ye katladı. Yağmacıların başında ise Yunanistan geliyor.

Yabancıya satış  80 yılı ikiye katladı
AKP Hükümetlerinin göreve geldiği 2002 yılından bu yana, yabancılara toprak satışı oranları, 1923’ten 2002 yılına kadar olan miktarı katladı. Son 5 yıllık AKP iktidarında 40 bin 26 taşınmaz, 48 bin 314 kişiye satıldı. Buna karşın, 1923-2002 yılları arasında 20 bin 843 taşınmaz 23 bin 44 kişiye satılmıştı.  Bayındırlık ve İskan Bakanı Nafiz Özak’ın, DSP İstanbul Milletvekili Hasan Macit’in, yabancılara toprak satışıyla ilgili soru önergesine verdiği yanıt çarpıcı rakamlar ortaya koydu. Bakan Özak’ın, 40 sayfalık yanıtında 1923’ten 2002 ve 2002’den 2007yılı arasındaki satış rakamları açıklandı.  Buna göre, 1 Ocak 1923 tarihinden, AKP’nin iktidara geldiği 3 Kasım 2002 tarihine kadar, toplam 20 bin 843 ana taşınmaz yabancılara satıldı. Bu alanların toplam alanı ise metrekare cinsinden 11 milyon 961 bin 595 oldu. 1923’ten 2002 yılına kadar 23 bin 44 kişiye toprak satışı gerçekleştirildi. 3 Kasım 2002 seçimlerinin ardından göreve gelen AKP Hükümetleri döneminde ise yabancılara yapılan toprak satışları, 1923 yılından 2002’ye kadar olan miktarın iki katını geçti. Son beş yıllık dönemde 25 milyon 350 bin 361 metre karelik, 40 bin 206 taşınmaz 48 bin 314 kişiye satıldı.
Devamı...