Anasayfa
 
   
Joomla extensions and Joomla templates by JoomlaShine.com
Türkçülüğün Esasları
Türkçülüğün Özü
A) Dilde Türkçülük
B) Sanatta Türkçülük
C) Ahlaki Türkçülük
D) Hukukta Türkçülük
E) Dinde Türkçülük
F) İktisatta Türkçülük
G) Siyasette Türkçülük
H) Felsefede Türkçülük
Büyük Türkçülerden
Türkçülerden Özlü Sözler

Sormaca
Açılım Anayasası'na
 

Genel İçerik
Marşlarımız
Görsellikler
Türk Dünyası Ezgileri 1
Türk Dünyası Ezgileri 2
Türkçülük Hakkında
Tüm Dosyalar
Tüm Yazarlar
Edebiyat
Makaleler
Tepkisiz Kalma
Ağelini Öneriniz
Belge Resim

Bilgilendirme
Türküler
Görsellik
Kitap Önerileri
Büyük Türkçüler
Büyük Türkçülerden
Azınlık veya Özerk Türkler
Nutuk
Duyurular
Özlü Sözler
Yorumsuz Resimler
Siyasi Dosyalar

  :: TSK'dan ABD-İsrail Koridoru'na balyoz
  :: Emperyalizmin Tetikçileri
  :: Komünistlerin Atatürk karşıtlığı
  :: Rockefeller'den yüzyılın itirafı
  :: Ayrılma bildirisi ve Sevr
  :: İstanbul Barosu’ndan yapılan 14 maddelik açıklama
  :: Öz Yurdunda Köleleşen Türk
  :: IŞİD – ABD ilişkisinin delilleri
  :: Barzani ve Erdoğan
  :: İran Türkleri Hapislerde
  :: Hitler’in Müftüsü Hacı Emin El Hüseyni
  :: Seçsis Neden Türkiye'de Kullanılıyor?
  :: Irak’ın 16. Tugayı Peşmergeye katıldı!
  :: Türker Ertürk , ABD tertiplerini ve ABD işbirlikçilerini açıklıyor.
  :: Hava Kuvvetlerinde Tasfiye
  :: Esad'ın Ulusal Kanal Söyleşisi
Türkçe
Türkçe Adlar
Türkçe İzgileri
Hayvan Adları
Türkçe Terimler
Göktürk Yazıtları
Kuş Adları Derlemesi
Türkçe Adlar Sözlüğü
Kazakistan Türkçesi Sözlüğü
Azerbaycan Türkçesi Sözlüğü
Dosyalar
Siyasi Dosyalar
Tarihi Dosyalar
Görüntüler
Dini Dosyalar
Belge Resim
Bilimsel Dosyalar
Atatürk
Eserleri
Makaleleri
Özlü Sözleri
Atatürk Dosyaları
İletişim
 

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Advertisement
İlgili İçerikler

Genç bakış'da Can dündar: Atatürk'ün yerel Kürt yönetimi ütopyası

Ağhesabı

Can dündar’ın Mustafa isimli filmi hakkında yazmıyorum.izlemedim ve sinemada olduğu sürece de izlemeyi düşünmüyorum çünkü Türk Milleti’ne ait bir değerden Türk Milleti’nin parası alınarak kar edilmesini kaldıramıyorum zaten asıl bahsetmek istediğim film değil bu filmi çeken Can Dündar ve onun kendi siyasi düşüncelerine alet ettiği Atatürk’ü.

Devamı...
 

Mustafa'yı Hazırlatanların ikinci zaferi : Obama

Ağhesabı
 Evet, Obama ABD'nin yeni başkanı. Bazı gazetelerinde yazdığı gibi Beyaz Saraya Siyah Başkan. Aslında kulağa hoş geliyor. Yıllardır Amerika kıtasında insan muamelesi görmeyen zenci halkın bu gün geldiği yere bakarsak çok hoş bir tablo. Beyazlarla aynı otobüse binemeyen, Ku Klux Klan çetelerinin acımasızca katlettiği atalarının yaşadıklarından sonra Zenci halk büyük bir başarı elde etti. Bu başarıyı elde etmelerinin nedeni ne olabilir acaba.
Devamı...
 

Aleviler ve Cumhuriyet

Ağhesabı
 Cumhuriyet'in herkesçe bilinen tanımı; Halkın kendi kendini yönetmesidir fakat bu dar anlamdaki tanımı olarak kabul görülmektedir.Geniş anlamda ise Cumhuriyet; Devlet şeklini ifade eder. Bu açıdan baktığımızda Cumhuriyet'in, bir kişi ya da zümreye değil, toplumun tümüne ait olduğu modeli ortaya çıkar. Cumhuriyet tanımının en özgün şekli budur fakat Mustafa Kemâl'in kurduğu Türkiye Cumhuriyeti rejiminin, Dünya üzerindeki tüm Cumhuriyet ile yönetilen ülkelerden farkı mevcuttur. Bu farklılık, Türkiye Cumhuriyeti'nin kültürel değerleri ele alınarak, Türk insanına göre yorumlanarak kurulduğu ve geliştirildiği ortaya çıkar.
Devamı...
 

Ergenekon ve sebepleri

Ağhesabı

 Gerek Avrupa basınında gerek Amerika basınında gerekse tarikatçı-liboş basında saflık ve demokrasi harekatı olarak sunulan Ergenekon , yeni adıyla Agarta harekatının amacı acaba gerçekten bu mudur? Kendi demokrasisi sorgulanan ve birçoğu kırallıkla yönetilen Avrupa ülkeleri , belirli bir zümre tarafından yönetilen ABD nasıl oluyor da Türkiye’de sözde demokratikleşme isteyebilirler. Bunun mantığı yoktur. Avrupa demokrasisinin Türkiye’ye bakış açısı ve tarafsızlığı , sözde Ermeni soykırımı redetmeyi ya da tartışmayı hapisle cezalandırmakla , PKK’lı teröristleri barındırmakla ispatlamıştır.

Devamı...
 

Türk Komutanı

Ağhesabı
 

Tolon Paşa ve Ordusu

Ağhesabı
 2003 yılında 57. Topçu Tugayında yapılan devir-teslim töreninde Ege Ordu Komutanı olarak yaptığı konuşmada., '..kendilerinde müstemleke müfettişi kerameti bilen yabancılar, Doğu tarikatları ve Batı kulüplerine bağımlı bölücüler ve gericiler her fırsatta  ve her yerde Atatürk'e saldırırlar ' demiştir. Batı kulüplerine ve doğu tarikatlarına sözünü bu güne kadar görevi başında bulunan hiçbir Orgeneral ve Ordu Komutanı düzeyinde kimse edememiştir.
Devamı...
 

Doğru yerde bulunmak ve İrfan Ülkü

Ağhesabı

 Hani Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, “Herkesi dikkatli olmaya ve doğru yerde bulunmaya davet ediyorum” diyor ya, İrfan Ülkü, meslek hayatı boyunca doğru yerde bulunanlardandı. Öyle ki, ruhunu teslim ederken bile görev başındaydı. Azerbaycan Başkanlık seçimleri dolayısıyla Bakü yakınlarında gözlemci statüsüyle bulunuyordu.

Devamı...
 

KKTC'yi bekleyen akibet

Ağhesabı
ABTTF BASIN BİLDİRİSİ: BATI TRAKYA TÜRKLERİNİN NİHAİ AHİM ZAFERİ

 "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM,)  İskeçe Türk Birliği'nin devam eden davasıyla ilgili son ve nihai kararını nihayet açıkladı. AİHM tarafından İskeçe Türk Birliği yetkililerine gönderilen 1 Ekim 2008 tarihli ve 26698/05 sayılı yazıda, Yunanistan'ın, AİHM'nin 27 Mart 2008 tarihli kararının Büyük Daire'de yeniden görüşülmesi talebinin kabul edilmediği belirtilmiş olup, Mahkeme  tarafından, Batı Trakya Türk Azınlığı'nın haklılığı teyit edilmiştir.

Devamı...
 

Kahrolsun Bataklığın Muhafızları

Ağhesabı
 4 Ekim 2008 tarihinde Şemdinli Bayraktepe karakoluna Irak sınırını geçen 200 kadar tedhişcinin saldırısı sonucu 15 şehit vermemizle hepimiz yasa boğulduk. Olayın üzüntüsü ve toplumun vicdanında açtığı yara büyük olduğu muhakkaktır. Cenazelerde gösterilen tepkilerden sonra saldırı birçok kimse tarafından yavaş yavaş unutulacaktır. Ateş düştüğü yeri yakar ve şehit yakınları bu acıyı ömürboyu taşıyacaktır. Bize düşen çocuklarının şehitliklerinin tesellisiyle yaşayacak bu vatandaşlarımızın bu acılı gününde yanlarında olmaktır.
Devamı...
 

7-Tarihi Maddecilik ve Toplumcu Ülkücülük

Ağhesabı
 Toplumcul olayların anlatılmasında ve açıklanmasında birbirine hem yakın, hem de uzak olan iki toplumbilim dizgesi (sosyoloji sistemi) vardır. Bunlar, tarihi maddecilik ve sosyal idealizm sistemleridir. Bu dizgeleriden birincisi Karl Marks tarafından, ikincisi Emile Durkheyim tarafından meydana atıldı.
Devamı...
 

Tarikatçı Liboş İttifakında Gelinen Son Nokta

Ağhesabı
 Türkiye’de milli güçlere karşı yürütülen ruhbilimsel savaşın müdavimleri ve iftira üretme odakları gayri milli cephede ilginç ittifaklar kurmaktadırlar. Gerek dünya görüşü gerekse nihai hedef olarak taban tabana zıt olan bu iki kutubu , küresel sermaye Türkiye’deki millici direnişi kırmak ve emperyalizmin Türkiye’deki uzun vadeli tasarılarını teminat altına almak için birleştirmiştir.
Devamı...
 

İran Irak savaşında iki Türk ve milli sınırlar

Ağhesabı
 Kimilerine göre Türklüğün sınırlarını anayasal sınırlar, kimilerine göre de ülke sınırları belirler. Bu gerçekten böyle midir? Türklüğün sınırlarını yasaların belirlemediğini Dünya’yı biraz bilen herkes tahmin edebilir. Herşeyden önce Türklük bilinç ve duygu meselesidir. İnsanların bilinci varoldukça ve milli duygulara sahip oldukça, Türklük sınır tanımadan yaşayacaktır.
Devamı...
 

Hasret Çektim - Doğu Türkistan

Ağhesabı
 

Hablemitoğlu Belgeseli

Ağhesabı
 

Atatürk'ün Soyu Belgeseli

Ağhesabı

Sömürgeci güçlerin kuklası olan karşı devrimci , Batı uşağı nurcular ve liboşlar tarafından halkın yüreğinde yaşattığı Mustafa Kemal sevgisini zedelemek için atılan iftiralardan biri de onun soyuna dil uzatmaktır. Türklüğü küllerinden doğuran Çankaya’nın bozkurdunun Yörük Türkmenleri’ne dayanan soyunu anlatan izgiyi kıvançla sunarız.

  

 

 

Kaşgar Türklerinden

Ağhesabı
 

Gençliğe Hitabe

Ağhesabı
 

Vurun Türkçe'ye

Ağhesabı
 

Yeniden Dirilişimiz

Ağhesabı

 Hain bir pusu ve yüreklerine ateş düşen analar.
PKK Bölücü terör örgütü, yeni bir katliama daha imza attı. Bu işin sonu ne olacak.
PKK’ya terörist demeyenler Çankaya'da yemek yerken, Mehmetçik vatan dağlarında kuşun yiyerek ödüyor bunun bedelini.

Devamı...
 

Kerkük Türküleri

Ağhesabı
 

Dili Yaşatabilmek

Ağhesabı
 Dil dediğimiz olgu aslında canlı bir varlıktır. Bu cümle, bildiğiniz üzere pek çok sefer tekrarlanmış olsa da, genel bakımdan yeterince kavradığımız bir anlatım olmamıştır henüz. Canlıdır ama nasıl? Mesela bir insan, bir bitki gibi mi? Evet, gerçekten öyle. O halde dil, bu halin bütün özelliklerini üzerinde taşıyor demektir.
Devamı...
 

Risale-i Nur Denilen Sayıklama

Ağhesabı

Pek çok cemaat ve tarikatın tersine Nurcular, kitaplı bir topluluktur. Yazarı “Said-i Nursi” namı diğer Said-i Kürdi olan, Risale-i Nur adlı  bir kitapları vardır.

Yazarı Neyse Kitap da Odur :

Risale-i Nur yazarı Kürt Sait, düzenli bir öğrenim görmemiş , çevresindeki yaşlılardan Kuran okumayı, biraz da Arapçayı öğrenmiş, daha sonra

  Bediüzzaman Said-i Kürdi (Nursi)

“Teali-i Kürdistan Cemiyeti” üyeleri arasına katılmıştır. Özellikle de Derviş Vahdeti'nin çıkardığı “Volkan Dergisi”nde Kürdistan’ı savunan yazılar yayımlamıştır. Bu evrede Sultan 2. Abdülhamit'in döneminde gözaltına alınmış, bir süre “Toptaşı Tımarhanesi’nde” yatırılmıştır.


Devamı...
 

ADD Düşmanlığının Arkasındaki Güç

Ağhesabı
 Küresel kıraliyetçi yönetimlerin bir çoğu, Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey’in idam fetvasını veren Şeyhülislam Mustafa Sabri Efendi’nin de olduğu gibi masondur.
Devamı...
 

Atatürkçülük suç mu oldu ?

Ağhesabı
 Dostlar hatırlayalım, Erdoğan’ın dostu, gazeteci Fehmi Koru hem 28 Ocak günü Kanal 7 televizyonundaki konuşmasında hem de 1 Şubat günü Yeni Şafak’taki yazısında açıkça söylemişti: "Ergenekon Operasyonu 5 Kasım 2007 tarihli Bush-Tayyip görüşmesinde kararlaştırılmıştır”.
Devamı...
 

Ali İmran 19. Ayet

Ağhesabı

AB baskılarına tam bir teslimiyetle boyun eğen sözde İslamcıların ve işbirlikçilerin Cuma namazı hutbelerinde okunan Ali İmran Suresi 19. Ayetinin okunmamasını yönünde telkinleri olduğunu işitmekteyiz, bağımsızlığımıza böyle bir müdaheleyi de kabuledemeyiz. Ali İmran 19'ı gururla hatırlatmaktayız.

Ali İmran 19. Ayet şöyledir:

Doğrusu Allah katında din, İslam'dır. O kitap verilenlerin ayrılığa düşmesiise sırf kendilerine ilim geldikten sonra aralarındaki ihtirastandır. Her kim de Allah'ın ayetlerini inkar ederse, şüphe yok ki Allah, hesabı çabuk görendir.

 Surenin hepsini dinlemek için: 

Lagendijk Ve Bryza'nın Akp Sevgisi

Ağhesabı
 Akp’nin kapatılma süreci Türk siyasi tarihinde ibretlik bir sayfa daha açmıştır.  İslamcı tabandan gelenlerin bazılarının nasıl Amerikan, Avrupa ve Yahudi sermayesi tarafından desteklendiğine birkez daha şahit olduk. Biz bu konuda uzun zamandır yazıp çiziyorduk fakat basın ve yerel idarelerdeki etkisi sayesinde Akp yeniden yüksek oranda oy alarak seçilmeyi başarmıştı.
Devamı...
 

Somut Sonuçlarımız

Ağhesabı

Türk Toprakları Hedefindeki Somut Sonuç: Türkiye Büyük Millet Meclisine yabancılara satılan toprak ve mülk satışlarının iptâl edilmesi ve yasaklanması için mektup gönderilmişti. Mektuplar Anayasa Mahkemesine gönderilmese de, Anayasa Mahkemesi toprak ve mülk satışlarını durdurmuştur! (http://turkcutoplumcu.org/fikirmeydani/index.php?topic=315.msg6430#msg6430)

Devamı...
 

Biz Kimiz? Türklüğün Kimlik Şifresi

Ağhesabı

 Uzun süreden sonra “Türk” kimliğini Reha Oğuz Türkkan’ın bu yıl çıkan kitabı “Biz Kimiz? Türklüğün Kimlik Şifresi” aracılığıyla tanıtmaya çalışacağım.

 “1 resim 1000 söze bedeldir” Çin atasözünü rehber edinerek, konu ile ilgili resimlerle bezenmiş kitap 2007 yılının martında “Pozitif Yayınları” tarafından basıldı. Resimleri bulunan Serdar Ortaç, Ebru Gündeş, Naim Süleymanoğlu gibi ünlüler sayesinde magazinci Türk basınında da yer aldı.

Devamı...
 

Dil Birliğine Vurulan Son Hançer

Ağhesabı
‘ Türkiye’nin Aslantaş’tan alması gereken ders ‘ adlı yazımda, Türk Birliği’nin bir devletin bekasındaki öneminden bahsetmiş, bu birliği yitiren devletlerin tarih sahnesinden silindiğini açıklamıştım. Bu nedenledir ki, Türkiye’ye yönelik gelen en büyük iki yaptırımdan biri iktisadi yaptırımlar diğeri de dil ve kültür birliğini bozmaya yönelik yaptırımlardır. Ne yazık ki Atatürk’ün vefatından sonra; düşman, bu yaptırımlarda başarılı olmaktadır.
Devamı...
 

Büyük Türkçüler Yolunda UyanTürk

Ağhesabı
 

Yabancı Türkçe Karşılıklar İzgimiz

Ağhesabı

Devamı...
 

Türklerin Dünya'da Dağılımı

Ağhesabı

 Türklerin Dünya üzerinde dağılımını gösteren bir harita. Bağımsız, özerk ve azınlık durumunda yaşayan Türklerin haritası, Türk Birliği’ne ve onun fikir atalarına karşı bu kadar iftiranın atılma nedenini çok iyi şekilde açıklıyor.Türk Dünyası haritası üzerine tıklayarak daha ayrıntılı şekilde görebilirsiniz.

 

Kaşgarlı Mahmud

Ağhesabı
Büyük düşünür ve şair Yusup Has Hacip şöyle diyor: “Âlimlerin ilmi, halkın yolunu aydınlatır, onları pek çok sev ve onlardan hürmetle bahset. Senin için lâzım olan onların ilmidir; onlar insanlara yol göstererek doğruluğa sevk eder. Onların ilmi, halk için bir meş’ale oldu; geceleyin meş’ale yanarsa, insanlar yolu şaşırmazlar.”Büyük adamlara saygı göstermek, bilginleri anmak ve eserlerini korumak, istinsah etmek, hikmetli sözlerini okumak ve üzerinde fikir yürütmek, adına türbe ve anıtkabir yapıp her zaman ziyaret etmek bu suretle yeni nesiller yetiştirmek Uygur Türklerinin geleneksel bir yaşam tarzıdır.
Devamı...
 

3 Mayıs,Milli İrade,Gayri Milli hükümetler!

Ağhesabı
Başbuğ Mustafa Kemal,uygulamaya çalıştığı ve kısa zaman zarfına rağmen başarıyla uyguladığı Türk Irkının Egemenliğe sahip oluşu ve Türklük lehine bir şuurlu demokrasi.

Başbuğ’un iradesi dışında Halk partisinin polislerinin,memurlarının,hakimlerinin Türk Irkına 30ların ortalarından itibaren baskısı,Başbuğ’un eserlerini yıkma politikaları ve nihayetinde Başbuğ’un Türk Uçmağına varışı ismet’in azıtışı Kızıl ordunun yüklesişi ve 3 mayıs 1944!

Devamı...
 

Kara Yılan ne için şehit oldu ?

Ağhesabı
 Hemen hergün ülkemizde ve birçok ülke sinemalarında ve tvlerinde uydurma Amerikan kahramanlarının filimleri gösterilmektedir. Kimi zaman ruhbilimsel savaş ve Amerikan propogandası da içeren bu filimlere yönelik herhangi bir yaptırım yapılmamaktadır. Bu ülkelerde yetişen çocuklar kendi tarihi kahramanlarını bilmezken, anaparacı Dünya düzeninin sunduğu sanal kahramanlara hayranlık duygusu besleyerek büyümektedir.
Devamı...
 

301'den kim rahatsız

Ağhesabı

MHP, 301 değişikliğine karşı hazırladığı etkinliğe başladı. "Kim 301'den rahatsız" konusunun işlendiği kampanyaya ilişkin broşürler parti teşkilatlarına gönderilirken, çektirilen 2 tanıtım filmi, yayınlanmaya başladı.

Etkinlik için www.kimrahatsiz.com diye bir ağeli devreye sokuldu. AKP'nin 301. maddeyi kaldırmak için harekete geçmesi üzerine www.kimrahatsiz.com adresinde 301. maddeden rahatsız olanlar deşifre edildi.

 

Türkiye'nin Aslantaş'tan Alması Gereken Ders

Ağhesabı
 Sürekli olarak Anadolu topraklarının kültürel zenginliğinden bahsedildiğini duyarız. Kültürel zenginliğin oluşması tarihsel derinlikle doğru orantılıdır. Büyük Türk milleti, köklü tarihe sahip olması ve Anadolu topraklarının tarihi mirası ile iç içe yaşaması bakımından; tarihten bir çok ders çıkarma olanağına sahiptir. Bir ülkeyi yönetenler ; ülkenin yazgısını dış ülkelerden alınan öğütlerle tayin etmemelidir. Başbuğ Mustafa Kemal Atatürk, ‘ Hangi uygarlık vardır ki ecnebilerin nasihatları ile büyüyebilsin. Tarih böyle hadise kayd etmemiştir ‘ sapmasını geniş tarih bilgisi ışığında yapmıştır. Gelecek kuşakların da tarihi konulardan yoksun yetişmemesi için de Türk Tarih Kurumu’nu kurmuştur. Herkez özellikle de Türkiye’yi yönetenler, önemli hadiselerde TTK’nun fikrini alması memleketin bekası için hayırlıdır.
Devamı...
 

Merkel'in dilinden dökülen faşist istekler

Ağhesabı

 Türkiye’de ki etnik farklılıkları körükleyip, başka dil konuşanların evlerde ve okullarda bu dili kullanmasını teşvik ederken, kendi ülkesindeki yabancı kökenlilerin önce okullarda Almanya dışında dil konuşmasını yasaklamış; şimdi de evlere kadar girmeye ve  evlerde Türkçe’yi yasaklamaya çalışmaktadır. En azından, bu yönde mahalle baskısının gelişmiş hali olan devlet baskısı oluşturmaktadır.

 

Devamı...
 
<< İlk < Önceki 1 2 3 4 Sonraki > Son >>

Sonuç 77 - 114 Toplam 123
 
Yazarlarımız
Neden Türk Birliği
Tavsiye Ettiklerimiz
Yasaklı Belgesel
Tebriz Türk Takımı
Tolon Paşa ve Ordusu
O.Sinanoğlu Sohbet
İthal Tohum İhaneti
Durum Çözümlemesi
Zekeriya Öz Hakkında
Kurtuluş Savaşında 2000 Kırgız
Hakikat nerede?
Etki Ajanları
Çıkışyolu Turan
Dilde Birlik ve Türklük Şuuru
TSK'yı Yıpratma Girişimleri
Siyasetimiz Nasıl Düzelir
Sivil cehalet
Türk Ülküsü
Mevlana'dan Öğütler
Kazak ve Türkiye Türkçesi
Ampulün Anlamı
Said-i Nursi'nin Gerçek Yüzü
Bor Madeni ve Önemi
İran'a şeriat nasıl geldi?
Atatürk'ün Kaleminden
Hablemitoğlu Belgeseli
Gül'ün Süreci
Gizli Mutabakat
Gladyocu İftirası
Kürt Federe Devletine
Gökşad'tan

Saçların gezerdi yüzümde eskiden

Ağlarsın

Saçların gezerdi yüzümde eskiden,

Şimdi yanaklarımda damla damlasın.

Ne çok severdim dizinde yatmayı,

Şimdi uykumu bölen keskin bıçaksın.

 

Nefesin vururdu nefesime her akşam,

Şimdi soluğumu kesen acı rüzgarsın.

Bütün dertlerim yalnız sende biterdi,

Şimdi yüreğimde kapanmaz yarasın.

 

Şehre uzak yerlerden yıldızlar sayardık,

Şimdi gökyüzünde en uzak yıldızsın.

Ne çok özledim seni anlatabilsem,

Şimdi oturup kana kana ağlarsın...

 

Çorlu, 2002

Gökşad

 

Gölgeler

Gölgeler

-I-

Ömrün gölgesi olsun ömrümün

Uzayıp gitsin ardımca

Ben gidersem bir ikindi vakti...

Ki sen bir Cuma sabahı gelirken

Ömrüm gölgesi olmuştu ömrünün

Uzayıp gitmişti ardınca...

 

Ankara, 2004

 

Gölgeler

-II-

Bütün zamanların tek suçlusu ben miyim

Üstüme bir bulutun bile gölgesi düşmez

Bu karanlık sahrada neye pervaneyim

Kapanan gözlerime bir ışık düşmez...

 

Medet ey sevgili, yandım bu çölde!

Bu nasıl bir serap, bu nasıl bir gölge?

Düştüm düşeli bu amansız hüzne

Divane yüreğim bir lahza gülmez

                                  

Ankara, 2004

 

Ahiret'te

 


 

Tanrım sen varlığı yaratansın

Canlı cansız her şeyi kuşatansın

Bir dileğim var sen bağışlayansın

Desem korkarım demesem yer beni

 

Garip gönlüm gece gündüz âhtadır

Dileğim gönlümde sana âyandır

Kusur kulundan bağış katındandır

Desem korkarım demesem yer beni

 

Bedenimi balçıktan sen halk ettin

Yüreğime dünyayı sen dar ettin

Gönlüm coştu, dilimi sen lâl ettin

Desem korkarım demesem yer beni

 

Tanrım hurilerin gözümde değil

Aşk için bir ömür yeterli değil

Hâşâ Kaynaroğlu isyanda değil

Âhirette sevdiğime ver beni

 

               Ankara, 2003

 

Sır Kapısı

Sır Kapısı

 

Kırk sır kapısı açıldı gözlerinde

Kırk ayrı yol var her kapının birinde

Her yol ağzında ayrı idam ettiler

Sade tenim kaldı saçının telinde

 

Bir tel saç ile bağladılar çenemi

Üç tas su ile yıkadılar tenimi

 

Beni gonca gül yaprağına sardılar

Musalla diye avucuna koydular

Nasıl bilirdiniz diye sordular

Sustum da dinledim başka bir alemde

 

Aşkı bilmeyenler hiç ses çıkarmadı

Mecnun dedi ki “beni utandırmadı”

 

Kaynaroğlu, adını toprağa verdin

İki kaş arasından sıratı geçtin

Lokman’ın sırrını sen âşikar ettin

Ölü müsün diri mi, bilmez hiç kimse.

 

Ankara, 2004

 

Nevruz

  

Nevruz

Gökyüzünde göç başlar vakit gece

Sultan kız batıdan doğuya göçer

Toy düğün başlar Türkistan ilinde

Sultan Nevruz önünde gergef işler

 

Bize de gel bilinmez bir saatte

Benim de ölülerim yeyip içsin

Rızkımızı bulalım bu yengi gün’de

Bütün alem Tanrı’ya secde etsin

 

Esir Türkleri unutma Sultanım

Onlar beklese de başka baharı

Birgün muhakkak biter bu zalim kış

Yine az görür Türk, koca dünyayı

 

Hazar’a muhabbet götür sultanım

Yesevi’den hikmet getir bizlere

De ki özlemiş sizi Kaynaroğlu

Gayrı dayanmazmış gönlü hasrete

Gökşad

Sivas, 1997

 

Kuşların Rüyası

Kuşların Rüyası 

Kuşların rüyasına girdim dün gece

Karar verdim bunu hep yapacağım

Hepsi de uyuyordu gözlerinde

Onları mı yoksa seni mi kıskanayım

 

Güya bir bülbül senin nefesinden

Şiirler okuyordu seher vaktinde

Şaşırdım kaldım, ses benim sesim

Dedi ki “İlham” derler buna sizin alemde

 

Rüyasında bir güvercin konup pencerene

Uzatıp kanatlarını tutundu ellerine

Şaşırdım kaldım, el benim elim

Dedi ki “Vuslat” derler buna sizin alemde

 

Bir serçe rüyasında kanat çırpıp

Su içti avuçlarından kana kana

Şaşırdım kaldım içim yanmış benim de

Dedi ki “Mecnun” derler buna sizin alemde

 

Kuşların rüyasına girdim dün gece

Gördüm ki seni seviyorum her bedende

Bir kaknus yaklaşıp kulağıma sessizce

Dedi ki “Kader” derler buna sizin alemde

 

Dedim ki “Hayrolur İnşallah...”

Gökşad 

Ankara, 2004

 

Gidişine Ağıt

 

 Mecnûn düşünde gördü Leylâ’yı bir gece:

 Ve sen, şehirlerini benim ülkeme kurdun,Pâyitahtını benim yaralı kalbime..

.Seni bir kan pıhtısı gibi elimde tuttum.

 İnsafsız rüzgârlar uğradı yurduma: 

Yağmur kar ortasında bir çöle düştüm,Kum fırtınasında tutundum saçlarına...

Sen uykudaydın, ben kâbuslar gördüm. 

Buğday tarlalarına kızgın alevler düştü: 

Çıplak ayaklı çocuklar savruldu her yana,

Çıplak ayaklı yıldızlar gibi darmadağın...

Ne olur beni de kat, beni de kat dualarına. 

Seni düşümde gördüm,  tam altı yıl önce: 

Ve sen, gözlerini giyindin Asya ceylanlarının,

Ak sakallardan miras bir huzur yüzünde...

Gezinip durdun içinde bütün damarlarımın.    

 Benim yüreğim mahşer, senin gönlün sırat: 

Zalim bir korku boğazlar sevincimi,

Gözlerim karanlık benim, senin gözlerin hayat.

Gözlerim hiç görmesin gittiğini...  

Ki o Selçuklu şehri seni bırakır mı bilmem:

 Lacivert göğünde gözlerin, bir muska gibi dururken,

Vakitsiz düşer toprağa kırkikindi yağmurları.

Bin yıllık Medrese, yeni bir Eylül’e soyunmuşken... 

Yıldızlara söyle seni geri getirsinler: 

Onlar bilir benim çekik gözlü yüreğimi.

Geçmişin saçından tut, sana yol göstersinler,

Yıldızlar bilir benim gökçe soylu düşlerimi... 

Ankara, 2003

Gökşad 

 

Gözlerin

 

Gözlerin

 

Sanki deryalara dalar giderim

Baktıkça içimi yakar gözlerin

Her şafak vaktinde çalar kapımı

İlmiği boynuma takar gözlerin

 

Mecnun’u çöllerde koyar çaresiz

Ferhad’ı dağlara salar gözlerin

Yanımda yöremde ölüm gezdirir

Benim peşimde o yeşil gözlerin

 

Başı dik dağlara yasla sırtını

Dolunay akşamı kaldır başını

Her kim ki yazarsa kişi bahtını

Ezelden alnıma yazmış gözlerin

 

Dört duvardan gayrı yerim olmadı

Kendi gölgem bana sadık kalmadı

Şu yalan dünyada yüzüm gülmedi

Benim tek servetim senin gözlerin

 

Kefenimi yeşil sarın, beyaz olmasın

Mezarımı göğe kazın yerde kalmasın

Sevdiğim gözünden yaşlar akmasın

Gider Kaynaroğlu, kalır gözlerin

 

Sivas, 1998

 


En Çok Okunanlar
   
 
Benzer Yazılar