Anasayfa
 
   
Joomla extensions and Joomla templates by JoomlaShine.com
Türkçülüğün Esasları
Türkçülüğün Özü
A) Dilde Türkçülük
B) Sanatta Türkçülük
C) Ahlaki Türkçülük
D) Hukukta Türkçülük
E) Dinde Türkçülük
F) İktisatta Türkçülük
G) Siyasette Türkçülük
H) Felsefede Türkçülük
Büyük Türkçülerden
Türkçülerden Özlü Sözler

Sormaca
Açılım Anayasası'na
 

Genel İçerik
Marşlarımız
Görsellikler
Türk Dünyası Ezgileri 1
Türk Dünyası Ezgileri 2
Türkçülük Hakkında
Tüm Dosyalar
Tüm Yazarlar
Edebiyat
Makaleler
Tepkisiz Kalma
Ağelini Öneriniz
Belge Resim

Bilgilendirme
Türküler
Görsellik
Kitap Önerileri
Büyük Türkçüler
Büyük Türkçülerden
Azınlık veya Özerk Türkler
Nutuk
Duyurular
Özlü Sözler
Yorumsuz Resimler
Siyasi Dosyalar

  :: TSK'dan ABD-İsrail Koridoru'na balyoz
  :: Emperyalizmin Tetikçileri
  :: Komünistlerin Atatürk karşıtlığı
  :: Rockefeller'den yüzyılın itirafı
  :: Ayrılma bildirisi ve Sevr
  :: İstanbul Barosu’ndan yapılan 14 maddelik açıklama
  :: Öz Yurdunda Köleleşen Türk
  :: IŞİD – ABD ilişkisinin delilleri
  :: Barzani ve Erdoğan
  :: İran Türkleri Hapislerde
  :: Hitler’in Müftüsü Hacı Emin El Hüseyni
  :: Seçsis Neden Türkiye'de Kullanılıyor?
  :: Irak’ın 16. Tugayı Peşmergeye katıldı!
  :: Türker Ertürk , ABD tertiplerini ve ABD işbirlikçilerini açıklıyor.
  :: Hava Kuvvetlerinde Tasfiye
  :: Esad'ın Ulusal Kanal Söyleşisi
Türkçe
Türkçe Adlar
Türkçe İzgileri
Hayvan Adları
Türkçe Terimler
Göktürk Yazıtları
Kuş Adları Derlemesi
Türkçe Adlar Sözlüğü
Kazakistan Türkçesi Sözlüğü
Azerbaycan Türkçesi Sözlüğü
Dosyalar
Siyasi Dosyalar
Tarihi Dosyalar
Görüntüler
Dini Dosyalar
Belge Resim
Bilimsel Dosyalar
Atatürk
Eserleri
Makaleleri
Özlü Sözleri
Atatürk Dosyaları
İletişim
 

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Advertisement
İlgili İçerikler

Türk Adını Kazıdılar !

PDF Yazdır Ağhesabı
“Ne mutlu Türk’üm diyene” için “İlkellik” diyen Abdullah Gül’ün hayali gerçekleşti! Mardin Valisi  Ayvaz, Türkmen Dağı yamacında yazılı olan Atatürk’ün özdeyişini sildi ve “Çok güzel oldu” dedi...
 
Türk askeri dağlara yazmıştı
Mardin-Kızıltepe yolundaki Türkmen Dağı yamaçlarına Türk askerinin taşlarla yazdığı “Ne mutlu Türk’üm diyene” özdeyişi kazındı. Yerine Türk Bayrağı’nın ay-yıldız figürü çizildi. Mardin Valisi Turan Ayvaz “Geçmişteki izler yerine herkesin ortak değeri olan ay-yıldız yaptık. Çok da güzel oldu” dedi.

Gül, 19 yıldır bu anı bekliyor
MHP’nin TBMM’deki desteğiyle bugün Köşk’te oturan Abdullah Gül, 1993’te RP Milletvekili iken, katıldığı istişare toplantısında kürsüye çıkarak şöyle diyordu: Ne mutlu Türk’üm diyene lafını tutup her yere yaza yaza ve bunu özellikle hiç olmayacak yerlere yaza yaza Türkiye aslında ilkel bir hale dönmüştür...

Türk milliyetçiliğine karşı
Gül’le aynı çizgide yürüyen ve şu sıralar İmralı canisi ile terör pazarlığı yürüten Erdoğan da her fırsatta Türklüğe ve milliyetçilere karşı öfkesini dışarı vurmaktan çekinmedi! AKP Grubu’nu Genel Merkez’de toplayan Erdoğan, burada yaptığı konuşmada Türk milliyetçiliğine karşı olduğunu söylemişti.
 
AKP’nin “Türklük” alerjisi zirve yaptı!
Mardin-Kızıltepe’deki Türkmen Dağı yamaçlarına Türk askerinin taşlarla yazdığı “Ne mutlu Türk’üm diyene” lafı kazınıp, yerine Türk Bayrağı’nın ay-yıldız figürü çizildi.
İktidar partisi AKP, “Türk” adını kışlalardan, okullardan, sokaklardan ve dağlardan silmek için harekete geçti. Mardin-Kızıltepe Karayolu üzerindeki Türkmen Dağı yamaçlarındaki “Ne mutlu Türk’üm diyene” yazısının silinmesi tepkiyle karşılandı. Uygulamaya tepki gösteren emekli Tümgeneral Erdal Sipahi, “İhtilalın izlerini silmek bahanesiyle Atatürk’ün ve Cumhuriyet’in izleri silinmek isteniyor. Kasıtlı olarak, ‘darbeyle mücadele’ kisvesi altında, Atatürk’ün izlerini silmeye çalışıyorlar” dedi. Sipahi, şöyle konuştu:
“Rejim tehdit altında. Cumhuriyeti dar ve sıkı bir rejimle değiştirme gayreti içerisindeler. Türkiye’nin bölünmez bütünlüğünün kaldırılması için bir takım görüşmeler yapılıyor. Burada iki yanlı bir oyun oynanıyor. Bir taraftan milliyetçi söylemlerle sözde terörle mücadele izlenimi verilmeye çalışılıp, vatandaş oyalanırken, diğer taraftan terörün arzu ettiği siyasi alana bilerek olay kaydırılıyor. Terör örgütünün istediği alana kayan bir durum söz konusu. Ülkenin bölünmez bütünlüğünün karşısında tavizler veriliyor. Cumhuriyet ve bölünmez bütünlükle ilgili bir takım değişiklikler, dönüşümler yapılmak istenirken, bir takım izlerin ortadan kaldırılması, bazı özelliklerin de kötü gösterilmesi yoluyla halkın başka şeylerle oyalanması gerekiyor. Bunlar senaryonun parçaları.”
 
“Türk”ü sevmiyorlar
Türkiye’nin AKP iktidarıyla dönüşümden geçtiğini vurgulayan emekli Tuğgeneral Nejat Eslen, bu duruma “yeni Türkiye” dediklerini söyledi. Eslen, “Yeni Anayasa çalışmalarına baktığımızda devletin yapısının değiştirilmeye çalışıldığı, çok etnik kimlikli bir yapının getirilmesinin arzu edildiğini görüyoruz. Anayasa’dan ’Türk’ ifadesinin çıkarılması için gayret var. Bu devletin adı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti. Milli takımımız sahaya Türk Milli Takımı olarak çıkıyor. Milli takımda Kürt futbolcu da var, takımın adı değişecek mi? Ordunun adı Türk Ordusu. Bunlar değişmez şeyler ama birileri Türk kelimesini sevmiyor” dedi.
 
İzleri siliyorlarmış
Mardin Valisi Turan Ayvaz, Türkmen Dağı yamaçlarına 1980 askeri darbesi sonrası taşlarla yazılan “Ne mutlu Türk’üm diyene” yazısının kaldırıldığını, yerine Türk Bayrağı’nın ay-yıldız figürü çizildiğini söyledi. Yazıyı, ihtilale ait her şeyi silmek istedikleri için ortadan kaldırdıklarını ifade eden Vali Ayvaz, “Ay yıldızın daha güzel olduğunu düşündüğümüz için bunu uygun gördük. Bu yazıların 1980’li yıllara ait olduğunu biliyoruz ve ihtilale ait her şeyi silmek istiyoruz. Herkesin ortak değeri olan ay-yıldız yaptık. Çok da güzel oldu” dedi.
 
“Yazı yerine zihniyetin değişmesi lazım”
Mardin-Kızıltepe Karayolu üzerindeki 70. Mekanize Tugayı’nın arkasında bulunan Türkmen Dağı yamacındaki Atatürk’ün Türk kimliğini yücelten “Ne mutlu Türküm diyene” yazısının silinmesine Kızıltepe Kaymakamı Erkaya Yırık da destek verdi. Yırık, “Askeri olarak bu şekilde bir politikanın ve tavrın belirlenmiş olması ülkemiz açısından son derece memnuniyet verici. Şimdiki askeri çalışmalarla geçmişte yapılan askeri çalışmalar arasında farklılıklar var. Bu farklılık onun göstergesidir” dedi. Mardin Baro Başkanı Azat Yıldırım ise “Bu tür yazılar yerine zihniyetin değişmesi lazım. Şekillere takılmanın bir anlamı yok. Ülkenin daha çok demokrasi ve özgürlüklere ihtiyacı var. Bu tür kelimeler bölgede insanları rahatsız ediyordu. Ama bence ’Ne mutlu Türküm diyene’ yerine keşke ’Ne mutlu insanım’ yazısı yazılsaydı” diye konuştu.
  “Düşünüyorum ama söyleyemiyorum”
Abdullah Gül, 2008’de “Düşünüyorum ama söyleyemiyorum” dediklerini, 15 yıl önce, 19 Aralık 1993’te, “Türkiye Gönüllü Kültür Teşekkülleri 3’üncü İstişare Toplantısı”nda dillendirmişti. Gül, “Doğu’ya gittikçe ’Önce Vatan’ yazısını batıya gittikçe göremezsiniz. Bu, tek parti devrinden kalan bir dünya sistemini halka zorla kabul ettirmektir” demişti.
 
“Ne mutlu Türk’üm” sözü Gül’ü de rahatsız etmişti
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de, 1993’de Atatürk’ün “Ne mutlu Türk’üm” sözlerine karşı çıkmıştı. MHP’nin desteğiyle Köşk’e oturan Gül, 1993’te RP milletvekili iken katıldığı “Türkiye’nin Milli Bütünlüğü ve Güvenliği” konulu toplantıda, “Ne mutlu Türk’üm diyene lafını tutup her yere yaza yaza ve bunu özellikle hiç olmayacak yerlere yaza yaza Türkiye aslında ilkel bir hale dönmüştür. ’Bir Türk dünyaya bedel’lafı, Türkiye’nin bütünlüğünü tehdit eder anlama gelmiştir” demişti.

  Büyükanıt’tan tepki
Gül’ün bu sözlerine dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, “Ne mutlu Türk’üm diyene anlayışına karşı çıkan herkes, Türkiye Cumhuriyeti’nin düşmanıdır” sözleriyle karşılık vermişti. Gül’ün cumhurbaşkanı seçilmesinde MHP kritik bir rol oynamıştı. 2007’de Gül’ün seçilebilmesi için Meclis’te en az 367 vekil bulunması gerekiyordu. CHP Meclis’i boykot etti, ancak MHP oylamaya katıldı ve ret oyu vermesine rağmen 367 vekil Meclis’te olduğu için Gül, cumhurbaşkanı seçildi.
Gül’le aynı çizgide yürüyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, hafta başında Ankara’da partisinin istişare toplantısında konuşurken “Türk milliyetçiliğine karşıyım” sözleriyle gündeme damgasını vurmuştu. Türk milliyetçiliği fikrini “etnik milliyetçilik” olarak tanımlama hatasına düşen Erdoğan, böylece gerçek yüzünü bir kez daha göstermiş oluyordu.
AKP Grup Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı da, 2009’da “PKK açılımının Anayasa değişikliğiyle sonuçlanacağını” söylerken, “Vatandaşlık tanımı değiştirilecek. Herkes kendi etnik kökenini ifade edebilecek. Yani vatandaşlıktaki Türklük tanımı kalkacak. Yoksa demokratikleşmeyi yapamazsınız” demişti.

Bahçekapılı’nın çıkışı
Bahçekapılı, 2010’da da hükümetin “PKK açılımı” politikasının bir sonucu Anayasa’nın değiştirileceğini belirterek, “Demokratikleşmek için Türklük tanımının Anayasa’dan çıkması gerektiğini” dile getirmişti. Bahçakapılı, bunu “Türklüğü bitireceğiz” başlığıyla okuyucularına duyuran YENİÇAĞ’ı da mahkemeye vermiş, mahkeme Bahçekapılı’nın açtığı tekzip davasını, basının görevinin halkı bilgilendirmek olduğuna vurgu yaparak reddetmişti.

Bu ne cüret?
Bu ne cesaret ?
Bu ne ihanet
Bizim yokuşu çıkarken sağa dönünüz, Büyük Postane arkasına, Aşir Efendi Caddesi’ne. İşte hemen oracıkta,
bir han katı idare evi idi Turan’ın...
Bu gazetenin ilk sayısında ve ilk sayfasında
bir manzumem çıktı benim: Türk Ordusu!
Kim der ki, cephe cephe savaşa girmiş bir devletin Bakanlar Kurulu, her işi bırakıp gencecik bir şairin bu yazısı ile uğraşacak?
Uğraşmış!...
Sadrazam Sait Halim Paşa, elindeki gazeteyi bir ihtilal
bayrağı gibi sallayarak bir kalkıp, bir oturmuş koltuğuna:
- Bu ne cüret?... Bu ne cesaret?... Bu ne ihanet?... Osmanlı
ordusuna, orduy-u şahaneye Türk Ordusu denir mi?... Söyleyin
ona, tashih etsin, itizar etsin, Osmanlı milletinden af dilesin!
Nazırlar, “Tashih ile, itizar ile büsbütün dikkat çekmeyelim,
unutulsun gitsin paşam” demişler...

Yusuf Ziya Ortaç

Yeniçağ Güncesi


 
< Önceki   Sonraki >
 
Yazarlarımız
Neden Türk Birliği
Tavsiye Ettiklerimiz
Yasaklı Belgesel
Tebriz Türk Takımı
Tolon Paşa ve Ordusu
O.Sinanoğlu Sohbet
İthal Tohum İhaneti
Durum Çözümlemesi
Zekeriya Öz Hakkında
Kurtuluş Savaşında 2000 Kırgız
Hakikat nerede?
Etki Ajanları
Çıkışyolu Turan
Dilde Birlik ve Türklük Şuuru
TSK'yı Yıpratma Girişimleri
Siyasetimiz Nasıl Düzelir
Sivil cehalet
Türk Ülküsü
Mevlana'dan Öğütler
Kazak ve Türkiye Türkçesi
Ampulün Anlamı
Said-i Nursi'nin Gerçek Yüzü
Bor Madeni ve Önemi
İran'a şeriat nasıl geldi?
Atatürk'ün Kaleminden
Hablemitoğlu Belgeseli
Gül'ün Süreci
Gizli Mutabakat
Gladyocu İftirası
Kürt Federe Devletine
Gökşad'tan

Saçların gezerdi yüzümde eskiden

Ağlarsın

Saçların gezerdi yüzümde eskiden,

Şimdi yanaklarımda damla damlasın.

Ne çok severdim dizinde yatmayı,

Şimdi uykumu bölen keskin bıçaksın.

 

Nefesin vururdu nefesime her akşam,

Şimdi soluğumu kesen acı rüzgarsın.

Bütün dertlerim yalnız sende biterdi,

Şimdi yüreğimde kapanmaz yarasın.

 

Şehre uzak yerlerden yıldızlar sayardık,

Şimdi gökyüzünde en uzak yıldızsın.

Ne çok özledim seni anlatabilsem,

Şimdi oturup kana kana ağlarsın...

 

Çorlu, 2002

Gökşad

 

Gölgeler

Gölgeler

-I-

Ömrün gölgesi olsun ömrümün

Uzayıp gitsin ardımca

Ben gidersem bir ikindi vakti...

Ki sen bir Cuma sabahı gelirken

Ömrüm gölgesi olmuştu ömrünün

Uzayıp gitmişti ardınca...

 

Ankara, 2004

 

Gölgeler

-II-

Bütün zamanların tek suçlusu ben miyim

Üstüme bir bulutun bile gölgesi düşmez

Bu karanlık sahrada neye pervaneyim

Kapanan gözlerime bir ışık düşmez...

 

Medet ey sevgili, yandım bu çölde!

Bu nasıl bir serap, bu nasıl bir gölge?

Düştüm düşeli bu amansız hüzne

Divane yüreğim bir lahza gülmez

                                  

Ankara, 2004

 

Ahiret'te

 


 

Tanrım sen varlığı yaratansın

Canlı cansız her şeyi kuşatansın

Bir dileğim var sen bağışlayansın

Desem korkarım demesem yer beni

 

Garip gönlüm gece gündüz âhtadır

Dileğim gönlümde sana âyandır

Kusur kulundan bağış katındandır

Desem korkarım demesem yer beni

 

Bedenimi balçıktan sen halk ettin

Yüreğime dünyayı sen dar ettin

Gönlüm coştu, dilimi sen lâl ettin

Desem korkarım demesem yer beni

 

Tanrım hurilerin gözümde değil

Aşk için bir ömür yeterli değil

Hâşâ Kaynaroğlu isyanda değil

Âhirette sevdiğime ver beni

 

               Ankara, 2003

 

Sır Kapısı

Sır Kapısı

 

Kırk sır kapısı açıldı gözlerinde

Kırk ayrı yol var her kapının birinde

Her yol ağzında ayrı idam ettiler

Sade tenim kaldı saçının telinde

 

Bir tel saç ile bağladılar çenemi

Üç tas su ile yıkadılar tenimi

 

Beni gonca gül yaprağına sardılar

Musalla diye avucuna koydular

Nasıl bilirdiniz diye sordular

Sustum da dinledim başka bir alemde

 

Aşkı bilmeyenler hiç ses çıkarmadı

Mecnun dedi ki “beni utandırmadı”

 

Kaynaroğlu, adını toprağa verdin

İki kaş arasından sıratı geçtin

Lokman’ın sırrını sen âşikar ettin

Ölü müsün diri mi, bilmez hiç kimse.

 

Ankara, 2004

 

Nevruz

  

Nevruz

Gökyüzünde göç başlar vakit gece

Sultan kız batıdan doğuya göçer

Toy düğün başlar Türkistan ilinde

Sultan Nevruz önünde gergef işler

 

Bize de gel bilinmez bir saatte

Benim de ölülerim yeyip içsin

Rızkımızı bulalım bu yengi gün’de

Bütün alem Tanrı’ya secde etsin

 

Esir Türkleri unutma Sultanım

Onlar beklese de başka baharı

Birgün muhakkak biter bu zalim kış

Yine az görür Türk, koca dünyayı

 

Hazar’a muhabbet götür sultanım

Yesevi’den hikmet getir bizlere

De ki özlemiş sizi Kaynaroğlu

Gayrı dayanmazmış gönlü hasrete

Gökşad

Sivas, 1997

 

Kuşların Rüyası

Kuşların Rüyası 

Kuşların rüyasına girdim dün gece

Karar verdim bunu hep yapacağım

Hepsi de uyuyordu gözlerinde

Onları mı yoksa seni mi kıskanayım

 

Güya bir bülbül senin nefesinden

Şiirler okuyordu seher vaktinde

Şaşırdım kaldım, ses benim sesim

Dedi ki “İlham” derler buna sizin alemde

 

Rüyasında bir güvercin konup pencerene

Uzatıp kanatlarını tutundu ellerine

Şaşırdım kaldım, el benim elim

Dedi ki “Vuslat” derler buna sizin alemde

 

Bir serçe rüyasında kanat çırpıp

Su içti avuçlarından kana kana

Şaşırdım kaldım içim yanmış benim de

Dedi ki “Mecnun” derler buna sizin alemde

 

Kuşların rüyasına girdim dün gece

Gördüm ki seni seviyorum her bedende

Bir kaknus yaklaşıp kulağıma sessizce

Dedi ki “Kader” derler buna sizin alemde

 

Dedim ki “Hayrolur İnşallah...”

Gökşad 

Ankara, 2004

 

Gidişine Ağıt

 

 Mecnûn düşünde gördü Leylâ’yı bir gece:

 Ve sen, şehirlerini benim ülkeme kurdun,Pâyitahtını benim yaralı kalbime..

.Seni bir kan pıhtısı gibi elimde tuttum.

 İnsafsız rüzgârlar uğradı yurduma: 

Yağmur kar ortasında bir çöle düştüm,Kum fırtınasında tutundum saçlarına...

Sen uykudaydın, ben kâbuslar gördüm. 

Buğday tarlalarına kızgın alevler düştü: 

Çıplak ayaklı çocuklar savruldu her yana,

Çıplak ayaklı yıldızlar gibi darmadağın...

Ne olur beni de kat, beni de kat dualarına. 

Seni düşümde gördüm,  tam altı yıl önce: 

Ve sen, gözlerini giyindin Asya ceylanlarının,

Ak sakallardan miras bir huzur yüzünde...

Gezinip durdun içinde bütün damarlarımın.    

 Benim yüreğim mahşer, senin gönlün sırat: 

Zalim bir korku boğazlar sevincimi,

Gözlerim karanlık benim, senin gözlerin hayat.

Gözlerim hiç görmesin gittiğini...  

Ki o Selçuklu şehri seni bırakır mı bilmem:

 Lacivert göğünde gözlerin, bir muska gibi dururken,

Vakitsiz düşer toprağa kırkikindi yağmurları.

Bin yıllık Medrese, yeni bir Eylül’e soyunmuşken... 

Yıldızlara söyle seni geri getirsinler: 

Onlar bilir benim çekik gözlü yüreğimi.

Geçmişin saçından tut, sana yol göstersinler,

Yıldızlar bilir benim gökçe soylu düşlerimi... 

Ankara, 2003

Gökşad 

 

Gözlerin

 

Gözlerin

 

Sanki deryalara dalar giderim

Baktıkça içimi yakar gözlerin

Her şafak vaktinde çalar kapımı

İlmiği boynuma takar gözlerin

 

Mecnun’u çöllerde koyar çaresiz

Ferhad’ı dağlara salar gözlerin

Yanımda yöremde ölüm gezdirir

Benim peşimde o yeşil gözlerin

 

Başı dik dağlara yasla sırtını

Dolunay akşamı kaldır başını

Her kim ki yazarsa kişi bahtını

Ezelden alnıma yazmış gözlerin

 

Dört duvardan gayrı yerim olmadı

Kendi gölgem bana sadık kalmadı

Şu yalan dünyada yüzüm gülmedi

Benim tek servetim senin gözlerin

 

Kefenimi yeşil sarın, beyaz olmasın

Mezarımı göğe kazın yerde kalmasın

Sevdiğim gözünden yaşlar akmasın

Gider Kaynaroğlu, kalır gözlerin

 

Sivas, 1998

 


En Çok Okunanlar
   
 
Benzer Yazılar