Tekil İleti gösterimi
Eski 11-16-2008, 20:27   #9
İlker
Bölüm Sorumlusu

İletiler: 929
Varsayılan Ynt: İçimizden Biri Atatürk

Peki yıllar bir şey değiştirir mi? Hayır. 2000 yılında bizim medyanın kaçırdığı bir bilgi var, ABD Başkanı milenyum mesajını veriyor. Mesajın bir yerinde aynen şunları söyler: “Bugün milenyumun hiç şüphe yoktur ki tek devlet adamı Mustafa Kemal ATATÜRK’tür, çünkü o yılın değil, asrın lideri olabilmeyi başarmış tek liderdir.” 2000'de ABD Başkanına işte bu gerçeği de ifade ettirebilen bir Mustafa Kemal var. Asker Mustafa Kemal’in, devlet adamı Mustafa Kemal’in çok dışında bir Mustafa Kemal...

2003'te bir şey değişti mi? 2004? Hayır. 2004'te bir konferans veriyorum, birden bir hanımefendi ayağa fırladı. Dedi ki “Ben Norveçliyim ve şu anda Norveç’te çok sık kullandığımız bir deyim var, bu deyimin anlamını anladım.” dedi. "Hanımefendi, nedir o deyim?” dedim. “Norveççede 'Atatürk gibi düşünmek' deyimi var. Çok sık kullanırız bu deyimi.” "Nerelerde kullanırsınız?" dediğimde “Hani birine bir problem veririz çöz diye, o da tembellik eder çözmez. Deriz ki ona, bu problemin mutlaka çözümü var. Bir de Atatürk gibi düşün”. O gün otelime geldim, televizyonu açtım, o kadar çok kişiye "Bir de Atatürk gibi düşün." dediğimi hatırlıyorum ki galiba Norveççe’den çok bizim dilimizin bu deyime fazlasıyla ihtiyacı var diye düşünmeden de edemedim.

Bir İngiliz gazeteci Atatürk’le bir röportaj yapar. Röportajını Amerikan Büyük Kütüphanesinden bulup getirttim ve bir yerinde Mustafa Kemal’e şöyle sorar gazeteci: ”Birleşmiş Milletlere üye olmayı düşünüyor musunuz?” Mustafa Kemal’in cevabı aynen şöyle:

"Şartlarımızı koyarız. Kabullerine bağlı. Biz müracaat etmeyiz üye olmak için. Eğer davet gelirse düşünürüz." Evet, Birleşmiş Milletler sadece Türkiye’yi davet edebilmek için yasasını değiştirir ve ilk davet edilen ülke olur Mustafa Kemal’in ülkesi, Türkiye'si Birleşmiş Milletlere. Sanıyorum ondan feyz alacağımız çok şey var aslında. Ama bu arada 2005’te daha yeni iki üç gün önce bir yabancı gazeteyi okuyorum. Sürmanşet, büyük puntolarla şu başlığı atmış: “Bugün Ortadoğu’ya düzinelerle Atatürk lazım." Dedim yazara, Atatürk'ü hiç tanımıyor herhâlde. Düzineye hiç gerek yok, tek bir tanesi de yeterdi aslında.

Örnek vermeye devam edersem inanın konferans böyle biter. Filipinlerden Çin’e kadar o kadar çok örnek var ki... Ama gördük 1925’te, 1938’de, 1996’da, 2000’de, 2005’te her ülkeden, her cinsten, her statüden insanın özlemle, sevgiyle, saygıyla aradığı, ama bizim olan bir Mustafa Kemal’den bahsediyoruz. "Bugün Türkiye’nin en büyük sorunu nedir?" dersem cevap olarak kulağıma gelenler şunlar: Ekonomi diyorsunuz, işsizlik diyorsunuz. Ama bence Türkiye’nin çok önemli bir problemi var, o problemi çözersek Türkiye ekonomiyi de çözer, Türkiye işsizliği de çözer. Evet, Türkiye’de lider yetiştirme sorunu var.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56