Konu: Lâiklik
Tekil İleti gösterimi
Eski 10-27-2007, 09:28   #4
Oğuz Yabgu
Senior Member

İletiler: 512
Oğuz Yabgu - MSN üzeri İleti gönder
Varsayılan Ynt: Lâiklik

Alıntı:
Akçura Rumuzlu Üyeden Alıntı
“İktisap etmekle bahtiyar olduğumuz İslâm dinini, asırlardan beri alışılmış olduğu üzre bir siyaset vasıtası mevkiinden kurtarmak ve yükseltmek elzem olduğu kanaatini müşahade ediyoruz. Mukaddes ve lahuti olan inançlarımızı ve vicdanlarımızı çapraşık ve değişken olan ve her türlü menfaat ve ihtirasların tecellisine sahne olan siyasetten ve siyasetle ilgili bütün hususlardan bir an evvel ve kati olarak kurtarmak, milletin dünya ve ahiret saadetinin emrettiği bir zarurettir” .
Bu sözler, Atatürk'e dinsiz yakıştırması yapan cibiliyetsizlere bir ders niteliğindedir.

Laiklik maalesef, günümüzde olduğundan bihayli saptırılmış; bugün bunu uygulayanlarca keyfi eylem ve dayatmalara maruz bırakılmıştır. Türk toplumunda laikliğe karşı olan büyük bir kitle bulunmaktadır. Çünkü laiklik adı altında yürütülen hükümler keyfidir. Bugün Gül'ün Cumhurbaşkanı, AKP'ninse iktidar olması, bulundukları durumu kullanarak acındırma siyaseti izlemelerindendir. İş, başörtülü eşi olan Cumhurbaşkanı olur mu, olmaz mı ya dönmüştür. Millet de buna "olur" yanıtını basmıştır. Çünkü olamaz diye bir şey yoktur. Bu yanıtı da "olamaz" diyenlere vermiştir. Akp'nin aldığı oyların tahmini %60-70'i böyle basit yanlışların sonucudur.

Bizim milletimiz bu açlık halinde ancak iki şeyi düşünebilmiştir: İnancıyla karnını. Akp nasıl? Müslüman!! Sonra şeker fiyatıda artmadı doğru dürüst. Ekmek de aynı kaldı! Görmeyenlere göstermek gerek, %47 bu demektir! O kafalarında kurdukları karmaşık denklemleri bir kenara koyup bu gerçeği görmeleri yeterli.

Yani kimsenin ABD-Yahudi taşeronluğunu görmeye fırsatı olmamıştır. B. Ortadoğu projesini farkedecek kadar bilinç düzeyini yakalamamıştır. Çünkü düşünmesi gereken, eve gelen aylığıyla geçim derdidir. Sen bu haldeki insanlara herşeyi anlatamazsın. Ben anlatamadım. İçlerinde dönenler olsa da azınlıktılar. Bir de aklı yatsa da Akp'ye basmak zorunda olduğunu düşünenler vardı. Daha da açmaya gerek yok artık.

Laiklik asıl biçimiyle savunduğum, Dini ve milleti yobazlıktan kurtarma eylemidir. Ve haklıdır. Ama kusura bakmasınlar, %97'si Müslüman bir ülkede başörtüsü, türban yasağına kalkışmasınlar. Bir at nalının nelere malolduğunu hatırlayınız. Bazen gerçek o kadar açıktır ki, onu yastık altında arayanlarca bulunamaz. Bu arada başörtülü kardeşim yok. Belki o yüzden böyle savunuyor sanabilirler. Esenlikler..

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56