Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı  

Geri git   Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı > Basın-Yayın Güncel Konular > Türkiye'den Haberler

Seçenekler Tarz
Eski 05-07-2008, 13:15   #1
İlker
Bölüm Sorumlusu

İletiler: 929
Varsayılan Kasırgada Ölü Sayısı 22 Bine Çıktı

Nargis 22 bincan aldı
Myanmar’ın güneybatısındaki Bogalay kentinde yerleşim alanlarının yüzde 95’i yıkıldı, birçok bölge sular altında kaldı. Kentte 10 binden fazla kişinin öldüğü açıklandı.

Tarihinin en büyük felaketlerinden biriyle karşı karşıya olan Güney Asya ülkesi Myanmar’da bilanço giderek ağırlaşıyor. Dışişleri Bakanı Nyan Win, Nargis kasırgasında ölü sayısının 22 bin 464, kayıp sayısının ise 30 bin olduğunu açıkladı. Sadece Bogalay’da ölü sayısı yaklaşık 10 bin, kayıp sayısı da 3 bin civarında açıklandı. Kasırga, ülkenin en büyük kenti Yangon ve İrravadi bölgesini yerle bir etti.

Köyler haritadan silindi
Saatteki hızı 190 kilometreyi bulan rüzgarla vuran kasırgada, yüzbinlerce kişi de evsiz kaldı. 24 milyon nüfuslu 5 bölgede, afetten yüzbinlerce kişi etkilendi. Bazı köyler, haritadan silindi. Kasırganın etkili olduğu bölgelerde elektrik ve su yok, ulaşım güçlükle sağlanıyor. Uluslararası Göç Örgütü’nün Yangon’daki ofisinin başkanı Mac Pieczowski “Bazı köyler tamamen ortadan kalkmış. Nihayette ölü sayısı muazzam olabilir” diye konuştu. Dünya Gıda Programı, Nargis kasırgasının 1 milyon kişinin evsiz kalmasına, çok sayıda köyün tamamen ortadan kalkmasına ve geniş pirinç tarlalarının yok olduğunu kaydetti. Kasırgadan dolayı yerlerinden sökülen ağaç ve elektrik direkleriyle evlerin çatıların uçması nedeniyle yollar kapandığından yardım malzemelerinin ulaştırılmasında güçlük çekiliyor. Yetkililer, felaketin yolları yıkması ve iletişim kanallarının kesilmesi nedeniyle rakımı düşük İrravaddi Deltası’nda yardım ve kurtarma çalışmalarının çok zor sürdürüldüğünü söyledi.

Yıkım büyük olabilir
Uluslararası yardım kuruluşu World Vision, sınırlı yardımların ulaştırılmasındaki zorluklar nedeniyle felaketin sonuçlarının tsunamininkinden daha büyük olabileceğini belirtti. Kuruluşa ait helikopterlerin kasırganın vurduğu bölgeler üzerinde uçtuğu ve bu yükseklikten bile cesetlerin ve yıkımın büyüklüğünün görülebildiği açıklandı.

Salgın hastalık tehdidi
Myanmar devlet radyosu ise afetin ardından, salgın hastalık tehdidine karşı halkı uyardı. Radyo, 4 gündür elektrik ve sudan yoksun ülkenin en büyük kenti Yangon’daki 6 milyon kişiden yiyecekleri parazitlerden korumaya çalışmalarını ve kaynatmadan su içmemelerini istedi. Yangonlulardan taze meyve yemeleri, temiz tuvaletleri kullanmaları, düzenli olarak çöplerini atmaları, sivrisinek ve yılanlara dikkat etmeleri de istendi.

Kızılay yardım için devrede
Türk Kızılayı, Myanmar’da meydana gelen kasırga sonrasında, bölgeye yardım ulaştırılması için resmi makamlarla görüşmelere başladı. Myanmar’ın Dahyan, Kawmu, Yankin, Shwedidah, Hlai Ngtaya ve Daw Bin şehirlerinde büyük hasar ve can kaybının yaşanmasından dolayı Askeri Myanmar Hükümeti’nin yardım çağrısı yaptığı belirtilerek, Türk Kızılayı yetkililerinin Myanmar Fahri Başkonsolosu ile iletişime geçtiği ve yardım için gerekli hazırlıkları başlattığı kaydedildi. Ülkede 46 yıldır iktidarda bulunan askeri yönetim kasırganın neden olduğu felaketin ardından, BM yardımına izin verdi. ABD 250 bin dolar, Avrupa Birliği ülkeleri 3 milyon dolar acil yardım vaadinde bulundu. Tayland’ın 9 tonluk gıda ve ilaç yardımı bölgeye ulaşırken, Hindistan da gıda, çadır, giyim ve ilaç taşıyan iki savaş gemisi göndereceğini açıkladı.

Seçenekler
Tarz