Skip to content
Dar ekran Geniş ekran Ekran boyutunu özişler olarak ata Harfleri büyült Harfleri küçült Varsayılan Boyut default color grey color

Toprak Satışına Dur De! I Vatan Namustur Satılamaz!

Ana Sayfa arrow Dosyalar arrow Toprak Satışı Hakkında Hüseyin ÖNDER

Toprak Satışı Hakkında Hüseyin ÖNDER

PDF Yazdır Ağhesabı

Hüseyin ÖNDER

      Doğmuşuz, Toros dağlarının içe bakan bir orman köyünde. Sorarız anamıza ne zaman doğduğumuzu. Der, “ Sen doğduğunda erikler çiçek açmıştı.” Oysa yazmışlar nüfus kayıtlarına Aralık 1956 diye. Sanki gerekliymiş gibi sorduk soruşturduk komşulara Nisan 1954 çıktı, doğumumuz.

      İlkokul çağına gelince, başladı ayrılık anadan baba'dan, verdiler bizi ninemizin yanına, tencereden tarhana kaşıklayarak bitirdik ilkokulu, 8 km uzaktaki ilçede başladık ortaokula, kendimiz pişirmeye başladık, gaz ocağıyla bulgurumuzu tarhanamızı, dayımızla.

      Orman işçisiydi anamız babamız, çalışmaları gerekliydi iş bulunca, bizde katıldık onlara, verdiler Ege'de bir ilçede, Naciye ninenin yanına, okusun, kendileri gibi rezil olmasın diye. Tütün diktik, pamuk topladık Naciye nineyle hafta sonları, bitirdik böylece ortaokulu.

      Memlekete döndük. Liseye gitmek gerekliydi. Tuttuk ilimizde bir göz oda dayıyla. Yine kendimiz pişirdik yemeğimizi. Deprem oldu ayrıldık ilimizden, Ege de başka bir ilçede, bu defa Çakır dayı ve eşi oldu, bir süreliğine anamız, babamız, esirgemediler sofralarındaki ekmeği bizden, bitirdik Liseyi.

      Okumak memur olmaktı ereğimiz, kısa yoldan, girdik bir kurumun açtığı sınavlara, kazandınız haberi geldi. Sevinçliydik hepimiz. Memur olmak için okumalıydık bir yıl Ankara'da. Kuru fasulye 25 kuruş ucuz diye yürüyerek gittik Kızılay'dan Cebeci'ye,

      Başladık memuriyete, kazandığımız halde memur olmak için yaptıramadığımız kaydımızı yaptırdık Üniversiteye, Bülent Ecevit'in çıkardığı af sayesinde. Yoktu ülkemizin tadı o yıllarda, böldüler bizi sağ sol diye, yaşayamadık öğrenciliğimizi doyasıya.

      Bitirdik Üniversiteyi, yakında denetçi yardımcılığı sınavı açılacak dediler, çalıştığım kurumda. Girdik sınavlara kazandınız diye yazı gönderdiler sonunda. Başladık yeni görevimize, dolaştık Anadolu'yu, önütlerle, tek başımıza yıllarca. Arada denetçi, başdenetçi oldun dediler, ama biz anlayamadık aradaki farkı, bu arada kamu yönetimi uzmanlık eğitimi aldık, devlet lisan okuluna gittik yararlı olur diye. Kitaplar yazdık, inceleme, araştırmalar yaptık belki birileri okur diye.

      Memuriyette 29 yıl geçti böylece, 2003 yılında emekli olmak düştü aklımıza ve emekli olduk kendi isteğimizle. Boş durmadık devam ettik kaldığımız yerden çalışmalarımıza, semtimizde oluşturulan gönüllüler gurubuna katıldık, konuştuk konuşturduk çağırdığımız konukları, yazdık yayınladık ülke sorunları hakkında düşündüklerimizi.

      İşte böyle dostlar, bizim yaşam öykümüz, merak edenlere.

 

Hüseyin ÖNDER'in yeni kitabı

 
< Önceki